syrie-damasek-mapa-192.jpgSyrský hostitel Bašár Asad má se svým kolegou Michelem Sulajmánem poprvé od získání nezávislosti obou zemí před 60 lety jednat o navázání diplomatických vztahů a výměně velvyslanců, oznámily agentury.

Jde o první setkání nejvyšších představitelů arabských sousedů od odchodu syrských jednotek z Libanonu v roce 2005.

Na pořadu jejich jednání má být i osud stovek Libanonců, kteří zmizeli během éry syrské nadvlády v Libanonu a jejich příbuzní za to připisují odpovědnost Damašku.

Čtěte více o Sýrii:

Sýrie byla dominantní silou v Libanonu až do zavraždění libanonského expremiéra Rafíka Harírího v únoru 2005, které si vynutilo po 29 letech konec syrské vojenské přítomnosti v Libanonu.

Libanon obviňoval z iniciování Harírího vraždy Damašek a tání ve vztazích mezi oběma zeměmi nastalo teprve letos na jaře, kdy Katarem zprostředkovaná dohoda ukončila urputný politický konflikt mezi protisyrskou většinovou koalicí a prosyrskou opoziční aliancí skupin podporovaných Damaškem.

Dohoda umožnila zvolení Sulajmána prezidentem a vytvoření vlády národní jednoty v Libanonu.

Co se starými ranami?

Syrský ministr zahraničí Valíd Mualím domácímu listu As-Safír řekl, že Sulajmánova návštěva je "startovním bodem a skutečným základem budoucích vztahů". Syrsko-libanonské vztahy se od ukončení občanské války v Libanonu v roce 1990 řídí takzvanou smlouvou o přátelství z roku 1991.

Podle Mualíma se Libanon a Sýrie musejí rozhodnout, zda chtějí "otevřít staré rány, nebo je ošetřit a pokročit kupředu".

"Jsme spokojeni se sledem pozitivních událostí ve vývoji Libanonu," řekl šéf syrské diplomacie v narážce na dohodu z katarského Dauhá. Ta účinně poskytla syrským spojencům v Libanonu, vedeným mocným hnutím Hizballáh, právo veta v koaliční vládě.