V hlavním městě Gruzie prý fungují obchody, lidé na ulicích se usmívají. Podezřelý je jen hustý výskyt tanků a jiné vojenské techniky. Shodli se na tom Češi a Poláci, které v pondělí ráno přivezl do Varšavy polský vojenský speciál.
"V Čechách jsou lidé více nervózní než v Tbilisi," řekl Vladimír Ludvík, který byl v Gruzii pracovně. Domů prý posílal uklidňující e-maily. Žádné výbuchy osobně neslyšel. "Jen u gruzínských kolegů panovaly silné protiruské nálady," doplnil.
V gruzínském hlavním městě byl osm dnů, plánovaných bylo 45. "Působilo to na mě, že je tam celkem normální život. I když už byl vyhlášený výjimečný stav, obchody fungovaly, ulice byly plné lidí, nevznikaly fronty na potraviny, prodavačka se na mě smála," popsal. K cestě zpět do České republiky jej přiměla výzva českého velvyslanectví.
Češi v Gruzii jsou v pořádku, většina zem opouští
Rusko bombardovalo Gruzii, ta dál ostřeluje Jižní Osetii
Prezident Gruzie: Ruský útok na nás je i agresí vůči USA
PŘEHLEDNĚ: Co vedlo k rusko - gruzínskému sporu o Jižní Osetii
Přepravu Čechů a Poláků organizovalo polské ministerstvo zahraničí. Lidé byli převezeni autobusy do Jerevanu, odkud letěl vojenský speciál s téměř sto lidmi na palubě. "Kromě toho, že jsme na hranici čekali sedm hodin, byla cesta celkem v pohodě," zmínil Ludvík. Do Prahy ještě dopoledne odletí linkou ČSA Varšava-Praha.
Turisté: O válce jsme prvně vůbec nevěděli
Spolu s ním zamíří z Polska do Česka Dagmar Oktábcová a Zdeněk Sobotka, kteří byli v Gruzii jako turisté. "Projeli jsme za deset dní celou zem, od moře k horám, cítili jsme se bezpečně," řekli. "Je to velmi zajímavá země, lidé jsou příjemní a Čechy mají rádi," poznamenal Sobotka.
O válečném konfliktu prý nejdřív vůbec nevěděli. "Když jsme na dálnici míjeli velká armádní auta, říkali jsme si, že asi mají cvičení. Teprve ve čtvrtek už jsme viděli i tanky a začalo se mluvit o tom, že může vypuknout válka. Ale my jsme tomu nevěřili," popsala Dagmar Oktábcová. Gruzie prý zatím vypadá asi jako Česko na počátku devadesátých let. "Uvidíme, co s tím udělá válka," dodala studentka, která se prý chce do Gruzie ještě někdy vrátit.
Emoce začaly hrát svou roli teprve po výzvách velvyslanectví, aby lidé opustili zem. "Mluvilo se o válce hlasitě, ale vidět ji nebylo," uvedla Miroslawa Mikolajczeková ze severopolského Gdaňska. "Ve městech se připravovala armáda, jinak jsme žádné boje nezažili," dodala.
Polské letadlo se vypraví pro další skupinu Poláků a Čechů ještě dnes večer. "Přiletělo zatím sedm lidí, kterým pomáháme se zajištěním dopravy do Česka. Podle oficiálního seznamu je v Gruzii ještě 27 Čechů, ale neoficiální zprávy hovoří až o stu. Budou se postupně vracet polskými speciály," řekla konzulka českého velvyslanectví ve Varšavě Jarmila Eliášová. Příbuzní se mohou získat informace o svých blízkých přímo na velvyslanectví v Gruzii.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist