Ratko Mladić a Radovan KaradžićPo předání Radovana Karadžiće k mezinárodnímu trestnímu tribunálu v Haagu se srbská policie soustředí především na jedno jméno - Ratko Mladić. Bělehradský deník Blic napsal, že bývalý srbský generál se skrývá v Bělehradu, stejně jako Karadžić. List rovněž potvrdil teorie, že Karadžiće kryla část bezpečnostních služeb.

"Experti si myslí, že Mladić žije diskrétně někde v Novém Bělehradu. Opouští byt jen brzy ráno a pozdě večer, má falešné dokumenty, které lze získat jen s pomocí kontatků ve státní správě," napsal Blic. Ratko Mladić je spojován s mnoha zločiny, z nichž je obviněn i Karadžić. Měl se podílet jak na násilném obléhání Sarajeva, tak na srebrenickém masakru bosenských muslimů v roce 1995.

Čtěte více o Ratko Mladićovi

Varování pro Mladiće

Právě v Novém Bělahradu pobýval i Karadžić přestrojený za alternativního lékaře Dragana Dabiće. Stejní lidé, kteří kryli Karadžiće, teď údajně pomáhají i Mladićovi. Blic se přitom odvolává na nejmenované zdroje v srbských bezpečnostních složkách.

S touto možností souhlasí ale i bývalý člen srbské bezpečnosti Božidar Spasić. "Jsem si jistý, že oba skrývá stejná síť lidí a používá profesionální metody," řekl. 

Podle deníku bylo zatčení Karadžiće pro síť jeho spolupracovníků varováním před plánovaným přemístěním Mladiće na jiné místo a změnou idenity. To by mohlo ukazovat na skutečnost, že srbské tajné služby Mladićův pohyb delší dobu monitorují.

Podle názoru některých odborníků jim pomohlo také nedávné zatčení bývalého bosenskosrbského policejního velitele Stojana Župljanina. 

Dopadení je otázkou dní

Diskuse o spolupráci bezpečnostních složek s válečnými zločinci se snaží uklidnit srbští politici. Šéf Úřadu pro spolupráci s mezinárodním tribunálem Dušan Ignjatović prohlásil, že dopadení Karadžiće ukázalo politickou vůli zadržet i další hledané vůdce. Kromě Mladiće se jedná například o Gorana Hadžiće, prezidenta Srbské autonomní oblasti v Chorvatsku.

"Ukázali jsme, že nikdo není v bezpečí a že je jen otázkou času, kdy se Mladić a Hadžić dostanou do Haagu také," řekl listu Sunday Herald.

Optimismus sdílí i Evropská unie. "Karadžićovo zatčení dokazuje odhodlání srbské vlády plně spolupracovat s mezinárodním tribunálem," řekl šéf pro rozšíření EU Ollie Rehn.

Zatčení Mladiće bude ale podle expertů složitější. Bývalý generál se pravděpodobně pečlivě skrývá, navíc je obklopen skupinou věrných spolupracovníků. "Karadžić nebyl nikdy v Srbsku tak populární jako on. Mladić je vnímán jako skutečný válečný hrdina," řekl James Lyon z International Crisis Group. "Mladićova bezpečnost je zajištěna mnohem lépe, jsou kolem něj i loajální bývalí vojáci," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist