Armádní vrtulníkMáme vrtulníky z České republiky, ale chybí nám peníze na jejich dopravu. To je jen jeden ze současných problémů mise NATO v Afghánistánu, které po inspekční cestě kritizoval vrchní velitel aliance John Craddock v listu Financial Times Deutschland.

Slíbené vrtulníky z Česka stále stojí v domácích halách. "Rozpočet na to, abychom sem materiál dopravili, je téměř na nule. Potřebujeme asi 4,5 milionu eur," prohlásil Craddock.

Česká armáda loni a letos Afghánistánu věnovala šest dopravních vrtulníků Mi-17, v budoucnu by do země mělo putovat dalších pět Mí-171 a šest bitevních helikoptér Mi-24. 

Čtěte více

Tálibán mění taktiku

Členové NATO přislíbili na dubnovém summitu v Bukurešti vyslat do Afghánistánu 73 jednotek pro výcvik místních vojáků. Devatenáct skupin z tohoto počtu ale podle Craddocka zatím nedorazilo.

"Můj zástupce píše dopisy a já volám, pak volá on a já píšu. Jsem z toho znechucený," vyčetl spojencům velitel.  

Bezpečnostní situace je přitom podle něj výbušná. V červnu poprvé v Afghánistánu zahynulo více zahraničních vojáků než v Iráku. Další síly je třeba nasadit zejména v jižní provincii Kandahár. Vrchní velitel NATO také upozorňuje na skutečnost, že hnutí Tálibán již neútočí jen na vojenské cíle, ale vyhledává i civilní budovy a ulice opravené mezinárodním společenstvím.

"Tvrzení, že kde je ulice, není Tálibán, již neplatí. Nyní platí, že kde stavíme, útočí Tálibánci také," řekl Craddock listu Financial Times.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist