svycarsko__192x128_.jpgKvůli nedávnému zatčení syna libyjského vůdce Muammara Kaddáfího ve Švýcarsku za údajné fyzické týrání služebnictva roste mezi alpskou republikou a severoafrickým státem napětí. Švýcarsko ve středu varovalo své občany před cestami do Libye, která prý na oplátku za uvěznění Hannibala Kaddáfího odvolala ze Švýcarska několik diplomatů, zrušila řadu letů do této evropské země, zastavila vydávání víz pro švýcarské občany a dva dokonce zatkla.

 

"Švýcarské společnosti v Libyi dostaly příkaz k zavření svých úřadoven a některé jejich kanceláře byly zapečetěny," uvedlo švýcarské ministerstvo. Libyjské úřady podle něj nyní velmi pečlivě kontrolují víza a povolení k pobytu a ministerstvo upozornilo, že při sebemenší nesrovnalosti mohou hříšníci očekávat úřední nebo trestní postih. 

 

Čtěte také

Vyslýcháni byli v Libyi i pracovníci firmy Nestlé

Jedním ze zadržených Švýcarů je zaměstnanec strojírenské firmy ABB. Její kancelář v Tripolisu byla dočasně uzavřena. Zapečetěna byla rovněž libyjská úřadovna potravinářského gigantu Nestlé a její pracovníci byli v neděli několik hodin vyslýcháni.

 

Krátce po zadržení Hannibala Kaddáfího Libye také zrušila dva ze tří letů z Tripolisu do Curychu. Podle mluvčího švýcarských aerolinek to libyjská strana vysvětlila technickými důvody. Omezeny byly i lety tamní společnosti Afriqiyah do Ženevy. 

Kaddáfí i jeho žena prý kopali sloužící v hotelu

Pátý ze sedmi mužských potomků hlavy libyjského státu byl i se svou ženou Alin, která je v devátém měsíci těhotenství a do Ženevy přijela porodit, zatčen minulé úterý. Oba byli obviněni z toho, že bili a kopali dva sloužící z Tuniska a Maroka, na což policii upozornili zaměstnanci hotelu, v němž se libyjští prominenti ubytovali.

 

Po dvou dnech, které Hannibal Kaddáfí strávil za mřížemi a jeho žena v univerzitní nemocnici, byli oba propuštěni na svobodu na kauci 500.000 švýcarských franků (asi 7,1 milionu Kč). Poté ze Švýcarska odletěli.

 

Dvaatřicetiletý Hannibal Kaddáfí i jeho manželka jsou podle médií nechvalně známi špatným zacházením se služebnictvem. Samotný Hannibal se v několika evropských státech zapletl do násilných incidentů a byl v roce 2005 obviněn z bití své tehdy těhotné přítelkyně. V září 2004 ho zadržela pařížská policie na Champs-Elysées za to, že jel nepřiměřenou rychlostí a několikrát projel na červenou. Po jeho zadržení údajně došlo k potyčce mezi jeho tělesnými strážci a policisty.