USA_obrana_Aegis_ilu.jpg 

Srovnání dosahu stávajícího bojového raketového systému Aegis operujícího na vojenských plavidlech s dosahem ve spojení s radarem v Brdech

Spojené státy podnikají další krok, aby dokázaly, že zajistí bezpečnost a ochranu České republiky prostřednictvím obranného systému balistických raket před potenciálními útoky.

Jak ve středu informoval americký list Washington Post, USA hodlají České republice poskytnout své lodě, které budou umístěny ve Středozemním moři a spolu s radarem na českém území budou součástí obranného systému.

Radar v Čechách, kterého se týkala smlouva podepsaná minulé úterý Condeleezzou Riceovou a českým ministrem Karlem Schwarzenbergem v Praze, má přitom být napojený na protiraketový systém Aegis.

Systém Aegis kombinuje radarové zařízení a tzv. interceptory, které se nachází právě na palubě několika amerických vojenských lodí.

Slibovaná ochrana

Spojené státy dále avizovaly, že Českou republiku bude před případnými útoky ze strany Íránu a kterékoliv blízkovýchodní země chránit i dodatečný americký systém Theater High Altitude Area Defense (THAAD), který má být umístěný také v Evropě.

Český radar by měl být postupně dle amerického záměru napojený na protiraketový systém NATO.

Jak se podepisoval radar

 

USA se v rámci dohody z minulého týdne zároveň zavázaly ke spolupráci s českou vládou při reakcích na bezpečnostní hrozby v případě, že se vyskytnou. Dohoda umožní také společný výzkum a vývoj v oblasti protiraketové obrany.

Smlouvu o radaru stále čeká ratifikace českými poslanci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist