Vůbec poprvé v historii Guantanáma byla zveřejněna nahrávka výslechu na základně, na níž Spojené sáty internují lidi podezřelé z terorismu.

Nahrávka zachycuje čtyři dny výslechu Omara Khadra příslušníky kanadských tajných služeb na Guantánamu v roce 2003. Khadr byl zadržen o rok dříve v Afghánistánu, a byl obviněn z toho, že při přestřelce hodil granát, který zabil amerického vojáka.

Článek pokračuje pod videem

Videozáznam byl zveřejněn necelé dva měsíce poté, co Kanadský nejvyšší soud v květnu rozhodl, že má vláda předat Khadrovým obhájcům klíčové důkazy proti němu, aby se mohl hájit.

Obhájci si přitom postěžovali na to, že dokumenty o 600 stránkách dostali až nyní, když má za devět dní začít proces se zvláštním vojenským tribunálem.

Khadr na většině zhruba desetiminutového videa naříká a má hlavu v dlaních. Tvrdil, že byl po zadržení mučen v americké věznici v afghánském Bagrámu. "Nezáleží vám na mně," opakoval kanadským agentům.

Více o Guantánamu

Nahrávka tak teď může znovu otevřít otázku týrání vězňů. Podle dokumentů zveřejněných v Kanadě bránili strážci Khadrovi před výslechem kanadských agentů ve spánku.

Jiné dokumenty, které dostali v pondělí obhájci Jemence Sálima Ahmada Hamdana, bývalého řidiče Usámy bin Ládina, poukazují na to, že i on byl týrán nedostatkem spánku. Bránili mu prý ve spánku 50 dní.

Obhájci se začali zabývat také postavou jménem Alfred Hitchock, který navštěvoval Hamdana a další vězně.

"Nemám představu, kdo to může být. Je to evidentně krycí jméno," řekl obhájce Brian Mizer v souvislosti s pseudonymem podle slavného filmového režiséra horrorů.