Obilí, odolné vůči suchu a vedru. Kukuřice, kterou neničí hmyzí škůdci. Rýže s maximálním obsahem vitaminů, jež pomůže lidem trpícím podvýživou.
To vše, a k tomu ještě vyšší výnosy než standardní plodiny, už nabízí světu nejen vědci, ale i komerční firmy: jde o geneticky modifikované plodiny.
V současné potravinové krizi si na takzvané GM rostliny vzpomněli i nejmocnější politici světa. Vidí v nich cestu k zmírnění hladu v nejchudších zemích.
Pšenice na poušti
Jsou ale geneticky upravená pšenice, sója, nebo i klonovaná zvířata skutečně šancí, jak z planety hlad vymýtit? Po technické stránce jsou GM plodiny nepochybně slibné.
Především americké firmy už jsou schopny dodávat na trh osivo GM obilovin, jež snesou pěstování i v africké polopoušti na silně zasolených půdách. Tam klasické odrůdy nemají nárok.
Geneticky upravená kukuřice zase odolává škodlivým motýlům zavíječům. Jejich housenky jinak prožerou stvol rostliny, ta se zlomí a shnije.
Dražší, ale výnosnější
GM plodiny jsou také odolné vůči herbicidům - chemickým látkám, jež ničí plevele. To vše znamená, že jednak dávají vyšší výnosy, jednak je možné je pěstovat i tam, kde se klasické plodiny neuchytí.
Osivo GM rostlin je ovšem o něco dražší než u normálních odrůd. Pěstitelé ale ušetří za chemii proti škůdcům a plevelům. Z většiny dosavadních propočtů tak vychází, že zemědělci díky GM rostlinám ještě vydělají.
"Nekrmte tím ani zvířata!"
Žádná vědecká studie neprokázala, že by GM plodiny a potraviny z nich vyráběné škodily lidskému zdraví. Vyskytují se ale analýzy, podle kterých to "nelze vyloučit".
Právě s tímto argumentem manipulují evropští politici, pokud chtějí GM plodiny pohanět. Mutované rostliny se totiž staly předmětem ekonomického, a tím i politického soupeření.
Ve sporu jsou především Spojené státy a Evropská unie. Zatímco Američané v klidu konzumují popcorn z GM kukuřice, a také jejich biotechnologické firmy byznys s mutovanými plodinami dobře živí, Evropa, která zaspala, mutované plodiny odmítá.
Odpor většiny Evropanů, živený politiky a hlavním proudem evropské agrární lobby, může mít rysy hraničící až s hysterií. Když se například v Česku nedávno objevila na pultech nepovolená GM rýže, hlásaly některé titulky v tisku: "Lidé kupovali rýži, kterou nesmí ani zvířata."
Francouzský prezident Sarkozy dokonce nedávno opět používání GM kukuřice zakázal. Právě od něj, ale i jeho kolegů třeba z Velké Británie nebo Německa tak může znít hodně otrle, pokud nabízejí v potravinách, jež je v Evropě zakázáno zkrmovat i zvířatům...
Vědci na to nestačí
Francie dokonce GM kukuřici zakázalo, přitom ji spolu s Německem a Velkou Británií nabízí chudému světu a hlady strádajícím Afričanům jako alternativu.
Problém GM plodin coby možné spásy chudých zemí ale spočívá především v neschopnosti tamních režimů zajistit lidem byť minimální existenční podmínky, případně v neochotě bohatých států jim v tom promyšleně, a ne jednorázovými dary, pomáhat.
Vědci sice umějí dodat obilí, které s nadsázkou vyroste i na poušti. Ale když ho někdo ani nemůže zasít, sklidit a upéct z něj chleba, je to k ničemu. Hlad ve světě nevyřeší vědci, ale politici.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist