radar_zakladna192.jpgRuská diplomacie jen několik hodin poté, co Washington a Praha v úterý stvrdily dohodu o vybudování radaru protiraketového systému USA v Česku, varovala, že pokud český parlament smlouvu ratifikuje, bude Rusko nuceno "reagovat nikoliv diplomatickými, ale vojensko-technickými metodami".

"Mohu se pouze domnívat, že ruská agresivní rétorika má znervóznit Evropany ohledně účasti na tomto systému. To ale nebude fungovat," citovala agentura Reuters mluvčího Pentagonu Morrella.

Americké ministerstvo obrany již předtím prohlásilo, že protiraketový štít je zaměřen proti hrozbám z Blízkého východu, a ne proti Rusku. USA podle Pentagonu svého času učinily ruské straně "robustní nabídku" na spolupráci v protiraketové obraně. "Velice jasně jsme vyložili účel protiraketového systému v Evropě. Jeho účelem není čelit ohrožení z Ruska," řekl v úterý Bryan Whitman z ministerstva obrany USA.

Čtěte také

Loni tehdejší ruský prezident Vladimir Putin varoval, že Rusko by mohlo zamířit své rakety na Česko a Polsko, budou-li tam vybudovány části amerického systému, které Moskva považuje za ohrožení své bezpečnosti. Ruští generálové rovněž varovali, že na americký štít odpoví umístěním taktických raket v Bělorusku a obnovením výroby raket krátkého a středního doletu.