G8_summit_emise__192x128_.jpgVysocí představitelé zemí G8 jednali v Tokiu v pondělí dlouho do noci. Zdrželo je prohlášení o boji se změnou klimatu, které se snažili zformulovat tak, aby na něj přistoupil americký prezident George Bush a Spojené státy. V úterý ráno pak potvrdili, že se na snížení emisí shodli.

Státníci zatím nezveřejnili detaily dohody, ani konkrétní omezení pro jednotlivé státy. "Je zbytečné říkat, že nemůžeme dosáhnout dlouhodobého cíle bez přispění ostatních velkých znečišťovatelů ovzduší," prohlásil premiér Japonska Jasuo Fukuda.

Japonský premiér pouze uvedl, že za výchozí hodnoty, od nichž má započít snižování emisí, mají být považovány ty současné. EU přitom usiluje o to vycházet z hodnot z roku 1990, kdy emise byly oproti dnešku na celosvětové úrovni podstatně nižší.

Více ze summitu G8

Jak poznmenala agentura Reuters a BBC, chystaný text i přes prozatimní nejasnosti předčil prohlášení z loňského summitu v Heiligendammu, které pouze slibovalo, že země "seriózně zváží" snížení emisí kysličníků uhličitého do roku 2050 o polovinu.

Konec kontroverze?

Překážkou jakékoliv dohodě o emisích dosud byly Spojené státy a prezident Bush, který odmítal konkrétní závazek do chvíle, než se ke snižování emisí zaváží tak rozvíjející ekonomiky.

Rozvíjející země jako Čína či Indie ale naopak odmítají takový krok podniknout do chvíle, než tak učiní bohaté státy.

Fakuda nicméně informoval, že tyto země na středečním setkání znovu vyzve, aby na splnění vyhlášeného závazku rovněž spolupracovaly.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist