Ruský prezident oslovoval toho amerického Georgi, jednání ve zdánlivě přátelském duchu se ale vedla o tématu, které Mosku a Washington stále nesmiřitelně rozděluje.
Dmitrij Medveděv se sešel s Georgem Bushem na začátku třídenního summitu skupiny G8, tedy sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska, který se koná v Japonsku.
Medveděv v pondělí znovu varoval Bushe před myšlenkou umístění protiraketové základny ve střední Evropě, konkrétně radaru v Česku a raket v Polsku, popřípadě v Litvě, pokud se Američanům nepodaří s polskou diplomacií dohodnout.
"Ruský prezident vyjádřil vážné znepokojení nad informacemi tisku o jednání Spojených států a Litvy o možném umístění základny s protiraketovými střelami (v této baltské zemi)," sdělil agentuře AFP Medveděvův diplomatický poradce Sergej Prichoďko. "Pro Rusko je to zcela nepřijatelné," dodal.
Moskvu dráždí i Litva
Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová, která v úterý podepíše v Praze česko-americkou dohodu o radaru, spolu s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem označila počátkem července Litvu za "dobrou alternativu" Polska pro umístění střel, pokud jednání s Varšavou selžou.
Riceová do Polska nepoletí, Varšava přijde za ní
Polsko prozatím řeklo NE americké základně
Rusko už od počátku proti umístění radaru v Česku a střel v Polsku protestuje, což zdůvodňuje obavami z vlastního ohrožení. Zřízení sila v Litvě, která je Rusku ještě blíže než Polsko, se jeví jako ještě nepřijatelnější i vzhledem k tomu, žeLitva byla po desítky let součástí Sovětského svazu ovládaného Moskvou.
Georgi, říkal Medveděv
Během asi hodinového rozhovoru se oba prezidenti snažili o udržení alespoň zdánlivě přátelské atmosféry. Medveděv oslovoval Bushe křestním jménem a ten na oplátku prohlásil, že mu nový ruský prezident připadá "důvěryhodný".
"Věřím, že když mi něco říká, myslí to vážně," řekl Bush. "Zatímco v některých oblastech se neshodujeme, jsou také oblasti, ve kterých, jak vím, můžeme spolupracovat pro společné dobro," dodal. O podrobnostech neshod ale byli novináři odkázaní na diplomata Prichoďka, který je s nimi seznámil po tiskové konferenci.
Medveděv na tiskové konferenci sdělil, že se Rusko a USA shodují v otázkách týkajících se například Íránu a Severní Koreje.
Japonci před summitem G8 demonstrovali za pomoc chudým zemím
Zákonodárci G8 se shodli na omezování emisí skleníkových plynů
Summit musel změnit priority
Třídenní summit zemí G8 (kam patří USA, Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a Rusko) začal setkáním s lídry vybraných afrických zemí. Vrcholná schůzka má být totiž zaměřená mimo jiné na rozvojovou pomoc černému kontinentu.
Původním tématem japonské schůzky měla být klimatická otázka, v současnosti plačivé globální problémy jako recese, drahá ropa a zejména potravinová krize ale donutily státníky odsunout klima na druhou kolej.
Hned v úvodu se dostalo i na kritiku červnových voleb v Zimbabwe, které vyhrál dlouholetý autoritářský vůdce Robert Mugabe a které americký prezident George Bush označil za zmanipulované. K situaci v Zimbabwe se vyjádřili i britský premiér Gordon Brown a německá kancléřka Angela Merkelová.
Mugabe, jehož milice vedly násilnosti proti opozici v čele prezidentským kandidátem Morganem Tsvangiraiem, dal ale ostentativně najevo, že si z názorů většiny světa nic nedělá.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist