Mučení na GuantánamuVyšetřovatelé na americké základně Guantánamo vyslýchají podezřelé teroristy podle 50 let staré učebnice. Některé metody byly totiž okopírovány od čínského režimu, který je používal během korejské války.

Informace, s níž přišel deník New York Times, odkazuje na studii amerického letectva, pořízenou v roce 1957. Mezi výslechové techniky čínských komunistů patřilo mučení nedostatkem spánku, stání v extrémní zimě a "další postupy, ponižující zajatce na úroveň zvířat za účelem získání informace."

Jak list upozorňuje, na samotné inspiraci komunistickým režimem v této oblasti je nejhorší fakt, že postupy většinou neměly úspěch a vedly pouze k falešným přiznáním.

Více o Guantánamu

Studii, používanou CIA výcviku vyšetřovatelů, pomohlo odhalit zvláštní slyšení v americkém senátu. Sociolog Alfred Biderman při jejím zpracování vycházel z rozhovorů s americkými vojáky, kteří se vraceli ze Severní Koreje. U mnohých z nich se projevilo čínské "vymývání mozků" a následky mučení.

Biderman píše rovněž o technice "polovyhladovění", jež "činí zajatce prakticky závislým na vyšetřovatelě vůli a oslabuje duševní schopnost odolávat výslechu."

Jednáme s nimi lidsky

Demokratický senátor Carl Levin řekl, že "každý by byl šokován, podle čeho naše armáda vyslýchá lidi. Potřebujeme zpravodajské služby, ale jen takové, které dokáží získat skutečné přiznání." Podle Bidermanovy zprávy se vyšetřovatelé na americké základně orientují od roku 2005.

Mluvčí ministerstva obrany Patrick Ryder na dotaz New York Times odpověděl, že zprávy o mučení nemůže komentovat. "Jediné, co mohu řící je, že jednáme se zajatci lidsky," dodal.

Odhalení je součástí pokračující kritiky Guantánama, do níž se zapojil i demokratický kandidát na prezidenta Barack Obama. Republikán John McCain naopak činnost základny obhajuje. Sdílí tak názor současné vlády, že s teroristy není možné zacházet jako s běžnými zločinci.

Čtěte také