Číňané zastoupeni Čínskou asociací v JAR si dříve u jihoafrického soudu stěžovali, že jsou diskriminováni. Bylo s nimi zacházeno jako s bílými spoluobčany, což je mělo paradoxně omezovat v řadě věcí, zejména v podnikání.
Podle asociace se jejím členům z důvodu jejich příslušnosti k bílé rase například mnohdy nepodařilo získat povolení k podnikání nebo jim bylo upřeno povýšení v práci.
Rozhodnutí soudu teď dává Číňanům, kterých žije v JAR na 200 tisíc, možnost získat různé výhody od státu. Zároveň má být prevencí dominance bělochů v privátním sektoru.
Jak totiž ukázala květnová studie, jihoafričtí běloši vydělávají i více než 14 let po skončení politiky apartheidu o 450 procent více než jejich černí kolegové.
Zvláštní případ diskriminace
Čínská asociace upozornila, že její členové čelili největší diskriminaci v letech apartheidu. Tehdy byli klasifikováni jako obyvatelé smíšené rasy.
Situaci Číňanům neulehčila ani příslušnost k bílé rase. Některé firmy je dokonce vůbec nevpouštěly do svých řad.
Začlenění této rasy mezi "barevné a černé" obyvatele by teď tedy mělo pomoci vyřešit sociální a ekonomické otázky týkající se čínských přistěhovalců.
Podle BBC totiž v JAR platí nařízení, která pomáhají znevýhodněným jedincům z "nebělošských" skupin obyvatelstva. Mimo jiné jim dovoluje začít podnikat nebo se stát součástí již existujících firem.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist