Cinani_JAR__192x128_.jpgČíňané zastoupeni Čínskou asociací v JAR si dříve u jihoafrického soudu stěžovali, že jsou diskriminováni. Bylo s nimi zacházeno jako s bílými spoluobčany, což je mělo paradoxně omezovat v řadě věcí, zejména v podnikání.

Podle asociace se jejím členům z důvodu jejich příslušnosti k bílé rase například mnohdy nepodařilo získat povolení k podnikání nebo jim bylo upřeno povýšení v práci.

Rozhodnutí soudu teď dává Číňanům, kterých žije v JAR na 200 tisíc, možnost získat různé výhody od státu. Zároveň má být prevencí dominance bělochů v privátním sektoru.

Jak totiž ukázala květnová studie, jihoafričtí běloši vydělávají i více než 14 let po skončení politiky apartheidu o 450 procent více než jejich černí kolegové.

Více článků z rubriky

 

Zvláštní případ diskriminace

Čínská asociace upozornila, že její členové čelili největší diskriminaci v letech apartheidu. Tehdy byli klasifikováni jako obyvatelé smíšené rasy.

Situaci Číňanům neulehčila ani příslušnost k bílé rase. Některé firmy je dokonce vůbec nevpouštěly do svých řad.

Začlenění této rasy mezi "barevné a černé" obyvatele by teď tedy mělo pomoci vyřešit sociální a ekonomické otázky týkající se čínských přistěhovalců.

Podle BBC totiž v JAR platí nařízení, která pomáhají znevýhodněným jedincům z "nebělošských" skupin obyvatelstva. Mimo jiné jim dovoluje začít podnikat nebo se stát součástí již existujících firem.