tadic-osn192.jpgTadić, který se spolu s prezidentem Kosova Fatmirem Sejdiuem účastní jednání Rady bezpečnosti OSN, znovu odmítl změny v misi OSN v Kosovu. "Dokud se nenaplní cíle obsažené v rezoluci 1244, musí mezinárodní společenství svoji ústřední roli spočívající v zachování míru a bezpečnosti v Kosovu zastávat pod vedením Spojených národů," zdůraznil Tadić. Restrukturalizaci mise UNMIK, která by měla postupně uvolnit cestu nové misi Evropské unie, před časem navrhl generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

V souvislosti s připravovanými změnami došlo v pátek i k výměně na postu šéfa mise OSN. Místo Joachima Rückera bude ve funkci italský diplomat Lamberto Zannier. Právě on by měl zrealizovat plány generálního tajemníka OSN, které tolik znepokojují Srbsko a Rusko.

Čtěte více o Kosovu:

Na převzetí správy Kosova, které v polovině února vyhlásilo nezávislost na Srbsku, se chystá nová mise Evropské unie EULEX. Tu tvoří přes 2000 policistů, soudců, státních zástupců a celníků, jež mají přebrat pravomoci od kolegů z mise OSN (UNMIK).

Roli správce v Kosovu přitom OSN zastává již od roku 1999, ovšem aby mohla všechny své pravomoci předat Srbsku, musela by získat souhlas Rady bezpečnosti. To je ovšem velmi nepravděpodobné, protože jakékoli změny odmítá největší srbský spojenec a stálý člen RB Rusko, které má v radě právo veta.

Srbsko se obává, že Evropská unie v roli správce Kosova by tuto zemi fakticky dovedla až k naprosté nezávislosti, nakonec bez mezinárodního dohledu. Většina zemí unie už nezávislost Kosova uznala, Srbsko ho ale stále považuje za součást svého území a jeho odtržení proti své vůli označuje za protiprávní.