Tsvangirai__192x128_.jpgO rozhodnutí lídra strany Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) informoval v pátek jeho mluvčí. Jeho strana v tomto směru ovšem není jednotná, například jeho tajemník pro legislativní záležitosti Innocent Gonese prohlásil že strana je odhodlaná zúčastnit se voleb i přes násilnosti které jsou s volbami spojeny.

 

Druhé kolo prezidentských voleb se má v Zimbabwe konat 27. července. Pokud by Morgan Tsvangirai vyhrál druhé kolo prezidentských voleb ukončil by tím osmadvacetiletou vládu současného prezidenta Roberta Mugabeho. Své rozhodnutí by měl Tsvangirai sdělit v pondělí. Informuje o tom agentura Reuters.

 

Čtete více o situaci v Zimbabwe:


Stále větší počet afrických států, stejně jako USA a Velká Británie, která je bývalou zimbabwskou koloniální mocností, vyjadřuje pochybnosti, zda může být nadcházející volba prezidenta svobodná a spravedlivá. Množí se totiž předvolební násilnosti, z nichž opozice obviňuje Mugabeho vládnoucí Africký národní svaz Zimbabwe-Vlasteneckou frontu (ZANU-PF). Podle MDC počet obětí z jejích řad dosáhl už zhruba 70.