Do oblasti po ničivých záplavách v západní Iowe na středozápadě Spojených státu, se začínají vracet první lidé do svých zničených obydlí. Po postupném ústupu vod se ocitají v ohrožení nová města a zemědělské usedlosti v povodí řeky Mississippi směrem k jihu. Ve státech Illinois a Missouri hladina vod kriticky stoupá a předpovědi odborníků varují, že v úseku dlouhém 145 kilometrů ještě tento týden záplavová vlna prorazí 30 ochranných hrází. USA_POCASI_ZAPLAVY_471__192x128_.jpg

Doposud padlo 20 hrází. Poblíž městečka Gulfport v Illinois hrozí zaplavení farem a zemědělské půdy o rozloze přes 120 kilometrů čtverečních. Škody na zemědělské úrodě už nyní dosahují miliard dolarů a vyhánějí ceny kukuřice do rekordních výšek.

Šest států amerického středozápadu křižují bouřky, silné deště a následné záplavy, které připravily o život 24 lidí a dalších 148 bylo zraněno. Jen v Iowě dosahují hmotné škody 1,5 miliardy dolarů, což je více než 23 miliard korun. Mezi zpustošenými objekty je i české a slovenské muzeum s knihovnou v iowském městě Cedar Rapids. Rozsah škod v tomto jediném profesionálním muzeu věnovaném české a slovenské historii a dějinám přistěhovalectví z obou států do USA zatím nebyl vyčíslen.

Do Cedar Rapids se ve čtvrtek zavítal i prezident Bush, který postiženým oblastem sliboval federální pomoc. Už teď má po celé Iowě pomáhat několik stovek pracovníků federálních agentur. "Mělo by to přispět k tomu, aby lidé v malých obcích věděli, že někdo je tu, aby jim naslouchal," řekl prezident při setkání s vedoucími záchranných operací.

Hlavním faktem, kterého si americká média všímají je skutečnost, že Bush si na inspekci přírodní katastrofy vyčlenil méně než tři hodiny. Tím se rozjela vlna kritik, která poukazuje i  na Bushovu pomalou reakci po hurikánu Katrina v srpnu 2005. Média ale také na jeho obhajobu uvádějí. že v době záplav byl na návštěvě několika evropských zemích, na tzv. rozlučkovém turné, kde i přes svou nepřítomnost situaci pozorně sledoval.

čtěte také:

Podobně jako Bush se dnes v oblasti záplav ukázal i republikánský kandidát na příštího prezidenta John McCain. Jeho demokratický protivník Barack Obama už začátkem týdne pomáhal plnit pytle s pískem na protipovodňové bariéry ve svém domovském státě Illinois.

USA_POCASI_ZAPLAVY_2_885__192x128_.jpg

Kabinet uvedl, že čtyři miliardy dolarů na federálních účtech určených na obnovu po neštěstí by měly stačit. Prezident údajně nemá v plánu vyhlašovat konkrétní částku na nápravu po záplavách, ale zatím vyčkává, jak dopadne jednání ve Sněmovně reprezentantů o zákoně o financování válečných operací, jehož součástí je doplnění záchranných fondů o 2,65 miliardy dolarů. Jeho poradci předpokládají, že na nynější povodně budou z federálních peněz uvolněné dvě miliardy dolarů, zejména na opravu silnic a mostů a na úhradu nepojištěného majetku.

Podle předběžných odhadů voda zničila úrodu na dvou milionech hektarů zemědělských ploch osetých převážně kukuřicí a sójou. V dalších oblastech amerického Středozápadu postižených dešti a silnými bouřkami mohou farmáři očekávat jen část z obvyklé sklizně.