USA_POCASI_ZAPLAVY_656__192x128_.jpgStovky obyvatel a záchranářů v amerických státech Iowa, Illinois a Missouri se dnes snaží zpevňovat protipovodňové hráze podél rozvodněné řeky Mississippi, která v posledních týdnech zaplavila přilehlé oblasti. Experti označují povodně na americkém Středozápadě za nejhorší za posledních 15 let a obávají se negativních dopadů na americké i světové hospodářství.

Záplavy poničily na pět milionů akrů zemědělské půdy v oblasti považované za jednu z největších světových obilnic. Prezident George Bush dnes postiženým státům přislíbil finanční pomoc, opoziční demokraté jeho vládu ale kritizují za nedostatek protipovodňové prevence.

Místní úřady varovaly, že 26 protipovodňových hrází v Iowě, Illinois a Missouri se v nejbližší době protrhne, pokud nebudou zpevněny pytli s pískem. Jedna z protipovodňových hrází se již dnes protrhla ve městě Gulfport v Illinoisu a zaplavila okolní zemědělskou půdu a několik budov.

Situace se poněkud zlepšila v Iowě, kde od víkendu začala hladina vody klesat. Úřady však varují, že kvůli nepřestávajícímu dešti hrozí záplavy dalším městům v Illinois a Missouri.

Odborníci přirovnávají současné záplavy k masivním povodním na Středozápadě v roce 1993, kdy zemřelo 48 lidí a škody dosáhly 20 miliard dolarů. Současné záplavy si podle agentur zatím vyžádaly nejméně 20 mrtvých, a to především v Iowě. Jen tam místní úřady odhadují škodu nejméně na 736 milionů dolarů (asi 11,6 miliardy korun). O střechu nad hlavou přišly v postižených oblastech tisíce lidí.

V důsledku záplav se dnes ceny kukuřice, obilí a sóji rekordně zvýšily. Silně vzrostly i ceny masa. Odborníci varují, že ceny zvyšuje strach, že farmáři nebudou moci vypěstovat žádné plodiny na milionech akrů zaplavené půdy.
Kvůli rozvodněné Mississippi musela být pozastavena i nákladní lodní doprava, což podle agentury Reuters způsobuje dopravcům škody nejméně za milion dolarů denně.

Prezident Bush již dnes přislíbil pomoc postiženým oblastem. Současnou administrativu mezitím kritizoval demokratický senátor Robert Byrd, podle něhož americká vláda na Středozápadě nevybudovala dostatečná protipovodňové systémy.
Záplavy, které způsobily silné deště, decimují středozápadní část USA již od konce května.

Související