Číňané vytiskli první knihu 600 let před Guttenbergovou biblí. Magnetický kompas použili nejméně o století dříve, než ho měli Evropané. Nedávné zemětřesení v Sečuánu poškodilo zavlažovací projekt starý 2300 let.

Přes slavnou historii Čína za posledních pět set let podle excentrického, avšak vynikajícího znalce Číny, Brita Josepha Needhama nedala světu žádný vynález s globálním dopadem kromě "harmonie".

Napiště nám svůj názor - ZDE

Letošní rok je ovšem rokem Číny v dobrém i špatném - za padesát dní tam začíná olympiáda, kterou se Čína chtěla prezentovat jako moderní nastupující velmoc. Země se ale vypořádává s nejhorší přírodní katastrofou za padesát let, v politice se dějí nebývalé věci kolem Tibetu a Tchaj-wanu, dvou regionů, jejichž vztah k Pekingu je příčinou bolení hlavy politiků i obchodníků. Ten první se letos vzbouřil, ten druhý se naopak snaží o nevídané sblížení.

Čína se prostě radikálně mění - a nebude to jen vidět během olympiády. I když venkov, kde žije nyní 60 procent Číňanů, zůstává zaostalý a v rukou místních stranických funkcionářů, desítky milionů lidí migrují do měst, která se stala výkladní skříní režimu, manufakturou světového byznysu a životním prostorem pro novou generaci Číňanů.

V Číně vzniká silná střední střída, třída obchodníků, třída podnikavých lidí. Komunistická strana si nadále udržuje rozhodující pozici, kontroluje veřejný život, média i přístup k internetu a od letošního dubna i největší devizové rezervy na světě (podle týdeníku Economist rostou tempem 100 milionů USD za hodinu), které jsou zdrojem obav mnoha západních ekonomů. Čína pro ně totiž nemá vhodné využití a může je vrhnout na světový trh, což by už tak rozkolísanou světovou ekonomiku mohlo ohrozit.

Čína se mění

Země, kde žije pětina světové populace, je nejrychleji rostoucí ekonomikou, největším vývozcem kapitálu a zároveň největším spotřebitelem kovů a druhým největším znečišťovatelem ovzduší. Mezinárodní agentura pro energii odhaduje, že brzo po roce 2010 bude Čína také největším spotřebitelem primárních zdrojů energie, jako je ropa, což při nynějších cenách není příznivá zpráva.

Čína je zatím ale jen zemí na vzestupu, vedle ekonomiky roste i sebevědomí a nacionalismus Číňanů. Dosáhli mnoha úspěchů, jsou mezi nimi milionáři i sportovní hvězdy Ale jako nedemokratický režim a v zásadě stále rozvojová země má řadu problémů: především se svobodou vyjadřování, s lidskými právy, s přístupem k informacím, s otevřeností a se soutěží, na níž je vybudována euroatlantická civilizace i úspěch asijských tygrů, jako je Tchaj-wan nebo Jižní Korea. Podle organizace Human Rights Watch jsou ve vězeních stále desítky lidí, kteří protestovali před devatenácti lety na náměstí Nebeského klidu v Pekingu.

Zemědělství v krizi

Celková kvalita života, měřená například Indexem lidského rozvoje OSN, řadí Čínu na 81. místo mezi Belize a Granadu, před Turecko či Gruzii, ale za Kazachstán a Rusko.

Mrakodrapy ze skla a oceli, které nahrazují staré špinavé čtvrti, nemohou tyto problémy zastínit. Jsou však symbolem toho, že v Číně právě vrcholí druhá kulturní revoluce, kde červené knihy s Maovými citáty nahrazují kalkulačky a štosy bankovek. A v srpnu se k nim ještě přidají zlaté medaile.

Diskutujte: Jak pořádání Olympijských her proměnilo Čínu?

 

Váš názor: 

 

Vaše jméno a obec: 

Váš e-mail: