irsko-adams-mcdonaldova__192x128_.jpgOdmítnutí Lisabonské smlouvy v irském referendu znamená prozatímní zastavení dalšího rozšiřování EU. Agentuře DPA to řekl předseda Evropského parlamentu Hans-Gerd Pöttering.

"Vzhledem k tomu, že reformní smlouva zatím neplatí, nemůže se - snad s výjimkou Chorvatska - uskutečnit žádný další vstup do Evropské unie. Irské NE uvrhlo Evropskou unii do krize," prohlásil Pöttering s tím, že výsledek irského referenda je krizí pro celou unii.

Ve čtvrtečním referendu irští voliči nepodpořili lisabonskou smlouvu o reformě Evropské unie, která ke své platnosti vyžaduje souhlas všech 27 členů společenství a která má přinést změny potřebné pro fungování unie při dalším rozšiřování. Podle konečných výsledků zveřejněných v Dublinu v pátek, bylo proti smlouvě 862 415 a pro 752 451 voličů, což je poměr 53,4 ku 46,6 procenta.

Čtěte více

"Zlý sen"

Velké irské deníky ve svých sobotních vydáních vyjádřily obavy o další osud Irska v rámci EU. Výsledek referenda je ohromnou porážkou irského kabinetu, která bude mít zatím nejasné dopady na Irsko, napsal deník The Irish Times.

Francie podle listu již zvažuje právní mechanismus, kterým by nově připoutala Irsko k unijním institucím, pokud Irové nechválí smlouvu v novém referendu, což se nepředpokládá. Také z úst italského prezidenta Giorgia Napolitana podle listu zaznělo, že země s evropskou vizí by měly pokračovat samy a nechat stranou ty, které proces blokují.

The Irish Times tlumočil svým čtenářům nespokojenost mnohých evropských představitelů s irským NE. Vyzdvihl slova předsedy výboru pro EU v německém parlamentu Axela Schäfera, který v narážce na malý počet Irů prohlásil, že se vším respektem k irskému hlasování nelze dovolit, aby ohromná většina Evropy byla poškozena tak malou menšinou.

Deník Irish Independent uvedl, že se jedná o "zlý sen" pro irského premiéra Briana Cowena, a to doma i v zahraničí. Věští mu "ledové" přijetí ze strany evropských partnerů na summitu EU příští týden. List zdůraznil, že lídři EU chtějí pokračovat v ratifikaci a uplatnění smlouvy bez ohledu na irské NE, a premiérovo varování, že "Irsko a EU jsou nyní na nezmapovaném území" a že bude nutné čelit následkům.

"Česko lavíruje"

Čelní evropští politici se mezitím přidali k předsedovi Evropské komise Jose Manuelu Barrosovi, který už v pátek vyzval k pokračování ratifikace Lisabonské smlouvy. Evropské vlády stráví víkend hledáním nového řešení EU.

"Hlas českého prezidenta Václava Klause, že další ratifikace je nemožná, je mezi evropskými lídry osamocený," konstatuje web britské stanice BBC.

Začínají se nicméně šířit i hlasy, že irský příklad mohou následovat další euroskeptické země jako Velká Británie nebo Česká republika.

Podle deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) je nyní velké nebezpečí, že výsledek irského referenda bude působit "odstrašujícím a nakažlivým účinkem" v dalších zemích.

"Britský premiér Brown, jenž je k tomu euroskeptiky beztak nucen, by mohl ratifikační proces pozastavit, nebo jej úplně ukončit. A také pro skeptiky ve Varšavě a Praze by to mohla být voda na mlýn. Pokud to dojde tak daleko, byla by smlouva mrtvá, pak už si není co nalhávat," napsal FAZ.

Süddeutsche Zeitung varuje, že pokud smlouvu odmítne podpořit britský premiér Gordon Brown, "šlo by sotva zamezit malé řetězové reakci". "Česko lavíruje a čeká na příležitost ke změně postoje," varuje list. Pokud se naopak v 26 z 27 zemí EU podaří smlouvu ratifikovat, "bude alespoň malá naděje, že Irové půjdou ještě jednou do sebe".

Co napsal evropský tisk o irském NE eurosmlouvě

"Diplomatickými finesami a voluntarismem už dnes Evropa kupředu nepostupuje. Potřebuje demokracii, vysvětlování, musí do svého budování zapojit lidi."

Libération, Francie

 

"Překvapení evropských vůdců nad irským NE ukazuje, že se vůbec nepoučili z krize po referendech ve Francii a v Nizozemsku v roce 2005. Jediným východiskem z krize je pokračování ratifikace a lze jen doufat, že se jí dosáhne ve 26 z 27 zemí. Pak by po určitých úpravách bylo možné předložit Irům text k hlasování znovu."

Le Figaro, Francie

 

"Irové prostě v této smlouvě nenašli důvod, proč by měli říci ano. Chtěli dát Bruselu a dalším Evropanům najevo, že jim Evropská unie připadá příliš vzdálená a neosobní a navíc se buduje bez jakékoli jejich účasti."

La Libre, Belgie

 

"Irské NE smlouvě o reformě EU není jedním z oněch malých neškodných bodnutí, která Evropu obtěžují na její cestě, jako mouchy krávu. Toto odmítnutí je největším myslitelným neštěstím pro evropskou politiku, neboť neguje přitakání ostatních států. Přijdou hektické pokusy o záchranu, ale škoda je příliš vysoká, než aby ji mohli odstranit mechanici moci."

Süddeutsche Zeitung, Německo

 

"Nářky evropských papalášů, že o osudu kontinentu rozhodl jen zlomek jeho obyvatel někde na západním konci, jsou velmi pokrytecké ve světle toho, že naříkají většinou ti, kteří prosadili, aby ostatní obyvatelé kontinentu podobnou možnost neměli."

Sme, Slovensko

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist