harper-stephen-premier-kanada__192x128_.jpgKanadský premiér Stephen Harper se ve středu veřejně omluví jménem své země kanadským indiánům za to, že po desetiletí musely jejich děti povinně chodit do státních internátních škol, kde měly být odříznuty od své původní kultury a asimilovány.

"Původní obyvatelé Kanady čekali příliš dlouho, aby slyšeli omluvu od kanadského parlamentu," řekl zákonodárcům Harper. Od 70. let 19. století až do 70. let minulého století bylo nuceno na 150.000 dětí původních obyvatel navštěvovat státní křesťanské školy, které je měly odnaučit jejich kultuře a jazykům a integrovat do kanadské společnosti.

S obdobnou omluvou přišla v únoru také Austrálie. Harper se oficiálně omluví v parlamentu, kde bude přítomno asi 250 bývalých studentů těchto škol. Po celé zemi jsou také umísťovány televizní obrazovky, které budou ceremoniál vysílat v přímém přenosu.

Podle předáků více než jednoho milionu původních obyvatel Kanady má pro ně omluva klíčový význam. Naživu je stále 80.000 studentů těchto internátních škol.

Podle ministra pro záležitosti indiánů a severních území Chucka Strahla omluva přinese upřímné uznání rozsáhlé kulturní devastace, fyzických traumat a sexuálního zneužívání na školách, které dosud ovlivňují řadu indiánů.