irak-vojak-kamuflaz__192x128_.jpgTempo zbrojení ve světě se stále zvyšuje, celosvětové výdaje na vojenské účely loni rostly dvakrát větším tempem než v roce 2006.

Celkem vydalo mezinárodní společenství za loňský rok na zbrojení 1,34 bilionu dolarů (asi 21 bilionů Kč), což je o šest procent více než o rok dříve, uvedl ve své nejnovější zprávě Stockholmský ústav pro výzkum míru (SIPRI).

Vůbec nejvíce zbrojní výdaje za posledních deset let rostly ve východní Evropě, kde se zvýšily o 162 procent. Jen v Rusku loni armádní útraty oproti roku 2006 stouply o 13 procent.

První místo v tabulce zemí s nejvyššími zbrojními výdaji však loni jako obvykle obsadily Spojené státy, které se postaraly o 45 procent celkových světových čísel.

Podívejte se na aktuální žebříček - ZDE 

V USA na tyto účely putovalo vůbec nejvíce financí od dob ukončení druhé světové války - 547 miliard dolarů (asi 8,5 bilionu Kč). Od roku 2001, kdy se odehrály teroristické útoky na USA, se americké zbrojní výdaje zvýšily o 59 procent. Na dalších místech loni skončily Velká Británie, Čína, Francie a Japonsko.

Čtěte více

Obchod se zbraněmi klesl

Švédský institut však zároveň konstatoval, že navzdory kvetoucí produkci zbraní a mezinárodnímu obchodu s nimi existuje naděje, že se během příštích dvanácti měsíců posunou dopředu jednání o jejich kontrole a odzbrojení.

"Ze všech částí politického spektra přicházejí hlasy, které žádají, abychom v období nejrůznějších hrozeb, kterým lidstvo čelí, opět položili důraz na kontrolu zbrojení," uvedl ve svém prohlášení šéf SIPRI Bates Gill.

"Je zřejmé, že v zájmu občanů i jednotlivých vlád je učinit pozitivní a pragmatické kroky tím správným směrem." dodal.

Už dříve stockholmská instituce uvedla, že v loňském roce i přes rostoucí zbrojní výdaje klesl obchod se zbraněmi o osm procent. Největšími dodavateli zbraní zůstávají Spojené státy, Rusko a Německo. Mezi dovozci zbraní se na prvních místech drží Čína, Indie a Spojené arabské emiráty.

Ve světě se loni odehrávalo celkem čtrnáct ozbrojených konfliktů, tedy stejné množství jako v roce 2006. Skončily války v Burundi a Ugandě, ale na druhé straně došlo k bojům na Filipínách a v Somálsku. 

Výdaje na zbrojení v roce 2007 (v miliardách dolarů)

USA 547, 45

Británie 59,75

Čína 58,35

Francie 53,64

Japonsko 43,64

Německo 36,93

Rusko 35,43

Saúdská Arábie 33,83

Itálie 33,13

Indie 24,22

Zdroj: SIPRI