Tempo zbrojení ve světě se stále zvyšuje, celosvětové výdaje na vojenské účely loni rostly dvakrát větším tempem než v roce 2006.
Celkem vydalo mezinárodní společenství za loňský rok na zbrojení 1,34 bilionu dolarů (asi 21 bilionů Kč), což je o šest procent více než o rok dříve, uvedl ve své nejnovější zprávě Stockholmský ústav pro výzkum míru (SIPRI).
Vůbec nejvíce zbrojní výdaje za posledních deset let rostly ve východní Evropě, kde se zvýšily o 162 procent. Jen v Rusku loni armádní útraty oproti roku 2006 stouply o 13 procent.
První místo v tabulce zemí s nejvyššími zbrojními výdaji však loni jako obvykle obsadily Spojené státy, které se postaraly o 45 procent celkových světových čísel.
Podívejte se na aktuální žebříček - ZDE
V USA na tyto účely putovalo vůbec nejvíce financí od dob ukončení druhé světové války - 547 miliard dolarů (asi 8,5 bilionu Kč). Od roku 2001, kdy se odehrály teroristické útoky na USA, se americké zbrojní výdaje zvýšily o 59 procent. Na dalších místech loni skončily Velká Británie, Čína, Francie a Japonsko.
Obchod se zbraněmi klesá, ve zbrojení vede Čína
Obchod se zbraněmi klesl
Švédský institut však zároveň konstatoval, že navzdory kvetoucí produkci zbraní a mezinárodnímu obchodu s nimi existuje naděje, že se během příštích dvanácti měsíců posunou dopředu jednání o jejich kontrole a odzbrojení.
"Ze všech částí politického spektra přicházejí hlasy, které žádají, abychom v období nejrůznějších hrozeb, kterým lidstvo čelí, opět položili důraz na kontrolu zbrojení," uvedl ve svém prohlášení šéf SIPRI Bates Gill.
"Je zřejmé, že v zájmu občanů i jednotlivých vlád je učinit pozitivní a pragmatické kroky tím správným směrem." dodal.
Už dříve stockholmská instituce uvedla, že v loňském roce i přes rostoucí zbrojní výdaje klesl obchod se zbraněmi o osm procent. Největšími dodavateli zbraní zůstávají Spojené státy, Rusko a Německo. Mezi dovozci zbraní se na prvních místech drží Čína, Indie a Spojené arabské emiráty.
Ve světě se loni odehrávalo celkem čtrnáct ozbrojených konfliktů, tedy stejné množství jako v roce 2006. Skončily války v Burundi a Ugandě, ale na druhé straně došlo k bojům na Filipínách a v Somálsku.
USA 547, 45 Británie 59,75 Čína 58,35 Francie 53,64 Japonsko 43,64 Německo 36,93 Rusko 35,43 Saúdská Arábie 33,83 Itálie 33,13 Indie 24,22 Zdroj: SIPRI |
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist