brusel_myparlament__192x128_.jpgObyčejní smrtelníci se setkávají na portálech MySpace či FaceBook, k nim teď přibude další taková virtuální komunita. Bude však mít vznešenější podobu a diskutovat zde budou výhradně poslanci Evropského parlamentu a zákonodárci jednotlivých členských zemí EU.

Chystaný společenský portál Myparl.eu (náhled domény najdete ZDE) bude poslancům a zákonodárcům sloužit mimo jiné k tomu, aby diskutovali o tématech, s kterými se potýká současná Evropská unie.

Čtěte více

Jak informují zatím provizorní stránky projektu, na portálu, který by měl být plně funkční od letošního října, se bude mluvit zejména o budoucnosti EU, globálních změnách klimatu nebo o mezikulturním dialogu.

Web bude zároveň poslancům sloužit k tomu, aby hledali stejně nebo podobně smýšlející kolegy v ostatních evropských zemích. Projektu by se případně mohlo zúčastnit až na 20.000 osob, včetně politiků, kteří pracují na úrovni třeba krajských zastupitelstev.

Jen pro vyvolené

Internetová stránka bude fungovat ve třech hlavních pracovních jazycích Evropské unie, tedy v angličtině, němčině a francouzštině. Účastníci diskusních fór ale budou moci příspěvky psát ve svých rodných jazycích.

Na web nebudou mít podle plánů přístup jedinci, kteří během své pracovní doby běžně nezasedají do poslaneckých lavic. Ti však budou moci posílat dopisy editorovi stránky. Už jim ale nebude umožněno, aby  přímo přispívali do debaty přímo na stránkách.

Projekt Myparl.eu bude financován z kasy Evropské unie a je podporován Evropskou komisí. Organizátoři si od něj slibují především nastartování živé komunikace mezi členy Evropského parlamentu a národních parlamentů.

Podle nich má takový počin smysl už z toho důvodu, že se značná část národní legislativy rodí v parlamentních jednacích sálech v Bruselu nebo ve Štrasburku.