S odvážným tvrzením přišli vědci na základě použití radiokarbonových testů. Těm podrobily lidské ostatky nalezené právě ve Stonehenge. Z výsledků vychází, že jako pohřebiště sloužil areál mezi lety 3000 až 2500 před naším letopočtem. Přitom právě kolem roku 2500 př.n.l. byl vztyčen vnější kruh z kamenných bloků. Podle dřívějších předpokladů tvrdili archeologové že byli lidé v oblasti pohřbíváni mezi lety 2700 až 2600 před kristem.
"Pracujeme s hypotézou, že Stonehenge představuje místo mrtvých," vysvětlil Mike Parker Pearson z Sheffieldské univerzity, který vede vykopávky v areálu. "Další zápletkou je, že lidé pohřbívaní ve Stonehenge byli zřejmě elitou společnosti, možná příslušníci staré královské britské dynastie."
Že se jedná o pohřebiště královské napovídá malý počet pohřbených těl. Podle vědců bylo během šesti století v oblasti pohřbeno pouze 150 až 240 těl mužů, žen i dětí. Tak malý počet těl za tak dlouhou dobu napovídá, že se jednalo o členy jedné elitní rodiny.
Stonehenge, Styx a pyramidy Británie
Kruhový kamenný komplex budovaný mezi lety
Loni tým stejných badatelů objevil stopy po rozsáhlém sídlišti v blízkosti komplexu. Podle vědců poslední objevy jen posilují názor, že sídliště a Stonehenge tvoří součást většího starověkého obřadního komplexu podél nedaleké řeky Avon. "Domníváme se, že řeka je jakousi cestou mezi dvěma královstvími - živých a mrtvých. Byla to prehistorická verze řeky Styx."
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist