island-gejzir__192x128_.jpgZemětřesení o síle 6,1 stupně Richterovy škály ve čtvrtek zasáhlo jižní Island. Napáchalo přitom rozsáhlé škody ve městě Selfoss, které leží nedaleko epicentra otřesů a kde do ulic vyběhly stovky vyděšených lidí. Podle islandské vlády si otřesy nevyžádaly oběti na životech, ale téměř dvě desítky lidí utrpěly lehká zranění.

 

"Epicentrum bylo blízko Selfossu a podle prvních zpráv jsou ve městě velké škody," citoval server BBC News islandského geofyzika Paula Enarsona. Silnice ze Selfossu do Reykjavíku, vzdáleného téměř 50 kilometrů, je poničená a musela být uzavřena. Podle evropského seizmologického střediska zasáhly oblast hodinu po prvním zemětřesení i dva následné otřesy o síle 3,3 a 3,8 stupně Richterovy škály.

 

"Nevěděla jsem, co se děje. Najednou jsem ucítila, jak se mi hýbe země pod nohama, a viděla jsem, že se chvějí zdi a police v obchodě," popsala agentuře Reuters zemětřesení Kolbrun Sigurdardottirová, prodavačka ze Selfossu. "Vyběhla jsem na ulici, která byla plná lidí. Stále ještě jsme z toho rozechvění, ale jsem ráda, že jsou všichni v pořádku," dodala.

 

Podle islandské vlády bylo při otřesech zraněno 15 až 20 lidí, nikdo z nich vážně. Záchranáři nicméně uvádějí, že řada obyvatel Selfossu byla v šoku a vyděšená.

 

První, hlavní otřesy nastaly podle amerického geofyzikálního institutu (USGS) v 17:45 SELČ. Otřesy vycházely z hloubky deseti kilometrů. První zprávy USGS uváděly sílu zemětřesení 6,7 stupně, později však institut intenzitu otřesů přehodnotil. I zemětřesení o síle šesti stupňů Richterovy škály však mohou podle seizmologů způsobit v obydlených oblastech značné škody, a to až do vzdálenosti 150 kilometrů od epicentra.

 

Podobně silné zemětřesení zasáhlo Island naposledy v roce 2000, kdy se v rozmezí tří dnů dvakrát ozvaly otřesy o síle 6,6 stupně Richterovy škály. Epicentra obou tehdejších zemětřesení, která nezpůsobila žádné významnější škody a ani si nevyžádala oběti na životech, se nacházela přibližně ve stejné oblasti, z níž vycházely dnešní otřesy.

 

Island je geologicky nestabilní vulkanický ostrov, který leží na rozhraní eurasijské a americké tektonické desky. Slabá zemětřesení jsou zde poměrně obvyklá, silnější se ale vyskytují pouze zřídka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist