Podmořský archeolog Robert Ballar si splnil životní sen a zároveň vyřešil jednu z největších námořních záhad, když v září roku 1985 objevil vrak Titaniku. Celý příběh o nalezení trosek nejslavnější lodi světa ale začal už o tři roky dříve tajnou schůzkou se špičkami americké armády.
V roce 1982 se Ballard sešel s veliteli námořnictva, aby je požádal o pomoc při hledání slavného vraku. A armáda měla o spolupráci zájem, jen v jiném ohledu.
Zatímco hledání Titaniku admirály nezaujalo, rozvíjené technologie hledání vraků ve velkých hloubkách ano. Ty totiž bylo možné využít při zkoumání vraků amerických ponorek, které se potopily za nevysvětlených okolností.
V atmosféře studené války Američané ze zničení ponorek Tresher a Scorpion podezírali Sověty a Ballara najali, aby pomohl odhalit příčiny obou neštěstí. Vědec tak na svůj projekt a vývoj potřebných špičkových technologií získal peníze od armády a tajná špionážní mise námořnictva se tím skryla pod zástěrku hledání vraku luxusního parníku.
Ballardův úkol byl jasný. Najít trosky potopených ponorek a prozkoumat je, ve zbývajícím čase potom mohl pracovat na svém životním snu - nalezení vraku Titaniku.
Tresher se potopila v roce 1963. Při havárii americké námořnictvo přišlo nejen o 129 námořníků, ale ztratilo i svoji nejlépe vybavenou útočnou ponorku nabitou nejnovější technikou. Ballard vrak u pobřeží Massachusetts zkoumal a zjistil, že ponorka klesla na dno, pravděpodobně po selhání jejího nukleárního pohonu, kde došlo k fatálnímu poškození.
Konec ponorky Scorpion, která zmizela ve východním Atlantiku roce 1968 během návratu k americkým břehům, provázely špionážní teorie. Vědecký tým ale výsledky svého průzkumu většinu z nich vyvrátil.
Zbývaly mu necelé dva týdny
Když na konci léta 1985 Ballard splnil svoji tajnou misi pro námořnictvo, zbývalo mu pouhých 12 dní na hledání vraku Titaniku.
Hned 1. září se mu podařilo v ledových vodách Atlantiku v hloubce asi čtyř kilometrů narazit na zbytky lodního kotle, o den později nalezl trosky přední části lodního trupu. Jak sám uvedl, zkoumání ponorek mu poskytlo neocenitelné zkušenosti a získal díky němu skutečně špičkovou technologii.
Dosud tajné pozadí objevení vraku Titanic vyšlo najevo při natáčení dokumentu National Geographic, který bude mít premiéru v červnu.
Luxusní parník se potopil během svojí první plavby v noci ze 14. na 15. dubna 1912. Plně naložený pasažéry mířil ze Southamptonu do New Yorku, čtvrtý den cesty ale narazil do obrovské ledové kry a rozlomil se na dvě části. V troskách lodi a v ledovém oceánu zahynulo na 1500 lidí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist