nepal-maoiste-demo__192x128_.jpgDalší království se stává pouhou dějinnou epizodou. Nepálský parlament ve středu večer přeměnil tamní monarchii na republiku, z krále Gjánéndry se tak stal "běžný občan". Doba královské dynastie, vládnoucí čtvrt tisíciletí, se stala jen kapitolou dějin.

Nepálské ústavodárné shromáždění se sešlo vůbec poprvé od dubna, kdy tamní volby vyhráli maoisté. Zrušení konstituční monarchie bylo první věcí, kterou udělalo.

Ve čtvrtek potom z královského paláce v Káthmándú maoisté stáhli královskou vlajku a nahradili ji národní vlajkou republiky.

"Může si za to sám," komentují nyní Nepálci fakt, že Gjánéndra přišel o korunu, palác a dokonce si bude muset platit účty za elektřinu.

Gjánéndra se stal vládcem v roce 2001, když nastoupil po svém starším bratrovi, kterého zabil opilý korunní princ Dípendra. Ten tehdy zastřelil několik členů královské rodiny a nakonec obrátil zbraň i proti sobě.

 

Čtěte více

 

Před třemi lety Gjánéndra vyhlásil stanné právo a začal vládnout sám. Zdůvodnil to zkorumpovaností vlády a její neschopností vypořádat se s maoistickými rebely, kteří proti králi vedli od roku 1996 "lidovou válku".

Nepálcům to ale nebylo po chuti. Politické strany postupně omezily jeho moc a vláda znárodnila desítky jeho paláců a pozemků.

Na bankovkách krále nahradila hora Mount Everest a chvála monarchy zmizela i ze státní hymny. Šedesátiletý Gjánéndra žil poslední rok uzavřený ve svém paláci a jeho roční odměna se snížila.

"Myslím si, že dostal, co si zasloužil," řekla včera osmačtyřicetiletá dělnice Suntali Khatríová.

Přestěhováním z královského paláce do luxusní, přísně střežené soukromé rezidence ale veřejný život Gjánéndry nekončí. Jeho podnikatelská říše se během pěti královských let významně rozrostla.

"Očekává se, že se znovu chopí starých nitek v byznysu," odhaduje budoucnost krále jihoasijská agentura IANS.

V pěti nepálských podnicích má král investice odhadované na více než dvacet milionů dolarů - například v několika luxusních hotelích či v síti továren Nepal Biscuits.

V minulosti, kdy králové měli v rukou veškerou moc, se z iniciativy královské rodiny zrodilo mnoho novinek: první hotel, první turistická agentura či první kasino, které sami monarchové provozovali.

Jediná nevýhoda oproti minulosti: i Gjánéndra teď bude platit daň z příjmu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist