grafika-parasutista.jpgDvacet roků se Francouz Michel Fournier připravoval na svůj velký den, v pondělí mu ale na seskok z výšky 40 kilometrů v západní Kanadě znemožnil silný vítr.

Čtyřiašedesátiletý armádní důstojník ve výslužbě a zkušený parašutista se chystá pokořit hned několik rekordů. Dosud nikomu se nepodařilo seskočit ze čtyřiceti kilometrů, pro srovnání běžná letová výška Boeingu 747 je téměř čtyřikrát níže. Fournier je navíc odhodlán při letu volným pádem překročit rychlost zvuku.

Pokus byl v pondělí ráno odložen nejprve o několik hodin, stále silnější vítr si nakonec vynutil přesunutí na úterý. Čas dalšího pokusu ale zatím podle agentury AP nebyl upřesněn.

Sen za dvacet milionů dolarů

Seskok z extrémní výšky, do ktré se Francouz vznese pomocí héliem plněného balónu, má trvat patnáct minut.

Aby parašutista v místech s velmi řídkým vzduchem a teplotou mínus sto stupňů Celsia přežil, oblékne si speciálně upravený bezpečnostní oblek.

Čtyřiašedesátiletý Fournier do svého snu investoval nejen dvacet let práce, ale také více než dvacet milionů dolarů.

Dva roky po tragické havárii raketoplánu Challenger se Fournier zapojil do výzkumného programu na záchranu astronautů z extrémních výšek. Když projekt předčasně ukončili, rozhodl se pokračovat ve vývoji sám.

Doufá, že díky svém pokusu nashromáždí údaje, které pomohou astronautům a dalším přežít v případě nouze seskok z horní části atmosféry.

"Tento projekt je významnou vědeckou i lidskou výzvou. Je to moje dítě, můj sen. Chci si pouze splnit svůj sen," uvedl Fournier pro americkou stanici CNN.

Svým skokem se parašutista snaží překonat celkem čtyři rekordy: v nejrychlejším a nejdelším volném pádu, v seskoku s padákem z největší výšky a v nejvyšším letu balonem, který ho do stratosféry dopraví.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist