policie-kontrola-192-128.jpgSlovensko se chce zařadit k evropským zemím, které řidičům tolerují malé množství alkoholu za volantem. S návrhem na zmírnění úplného zákazu alkoholu řidičům přišlo ministerstvo zahraničí. Teď o něm rozhodne vláda a parlament.

Ministerstvo přistoupilo k návrhu poté, co bylo zjištěno, že v dechu řidiče se objeví minimální množství alkoholu i po konzumaci čokolády, ovoce, ale i po vypití nealkoholického piva a požití některých léků.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

 

Odborníci i politici okamžitě po zveřejnění návrhu zdůraznili, že jeho cílem rozhodně není umožnit požívání alkoholu před jízdou. "Jde jen o to, aby se zamezilo nespravedlivým případům, kdy řidič nadýchá, ačkoliv nepožil žádný alkohol," řekl pro slovenský deník Pravda zástupce Centra pro léčbu drogových závislostí.

Evropská jízda

Slovensko by se přijetím návrhu přidalo k Francii, Finsku, Německu či Polsku, které svým řidičům tolerují 0,2 - 0,5 promile alkoholu v krvi. Nulová hranice alkoholu zůstává v Maďarsku, Estonsku i u nás.

Slovenská policie toleruje určité procento alkoholu v krvi již od roku 1996. Teprve současnou novelou zákona by ovšem byli uchráněni od pokuty řidiči, u nichž dříve nebylo jisté, jestli jsou naměřené promile známkou toho, že požili alkohol, nebo pouze konzumovali potraviny či léky, které mohly mít na svědomí jejich "přestupek".

Odborníci varují, že schopnosti řidičů po případném požití alkoholu se liší. Doporučují proto slovenským řidičům, aby si zakoupili tester na alkohol a sami zvážili, zda mohou sednout za volant.

Otázku "samotestování" alkoholu v krvi nedávno řešili také Francouzi, kteří navrhli, aby ve všech podnicích, kde se čepuje alkohol, bylo povinně nainstalováno zařízení umožňující řidičům změřit si při odchodu hladinu alkoholu v krvi.