fico-slota-ucebnice-madarsko-slovensko__192x128_.jpgSlovensko-maďarské vztahy jsou znovu na bodu mrazu. Dlouho plánované setkání premiérů Ference Gyurcsányho a Roberta Fica zmařil šéf nacionalistů Ján Slota urážlivými výroky na adresu uherského krále Štefana. Krále, který je uctíván jako světec, značil Slota za "šaška na koni z Budapešti."

Maďarsko se urazilo tak, že červnovou schůzku předsedů vlád odložilo na neurčito. Nechápe prý, že se vůči Slotovým výrokům neohradil okamžitě premiér Robert Fico, který seděl v té chvíli vedle něho.

Čtěte také

Směšná reakce?

Fico ale záminku, kterou maďarská strana použila jako důvod k odkladu, považuje za směšnou. Tvrdí, že se koalice chová k příslušníkům národnostních menšin absolutně korektně. "Je mi to velmi líto, že došlo k takové situaci," konstatoval. Od Slotových výroků se nedistancoval.

Slovenské ministerstvo zahraničí je přesvědčené, že reakce Budapešti je nepřiměřená.

"Tímto rozhodnutím Maďarská republika opakovaně odmítá podanou ruku a věcný dialog o všech otázkách týkajících se našich vztahů. Považujeme to za projev neochoty otevřeně hovořit i o takových problémech, jako je narušení postavení slovenské menšiny v Maďarsku, nebo extrémní nacionalismus a rasismus maďarských gard," řekl mluvčí diplomacie Ján Škoda. Ubezpečil, že slovenská strana je ochotna uskutečnit setkání kdykoliv si to Maďarsko rozmyslí.

O tom, že Budapešť reagovala nepřiměřeně, je přesvědčený i vicepremiér Dušan Čaplovič. Ten si myslí, že Fico nereagoval proto, že byl zaskočen. Jeho samotného jako historika prý Slotova slova hodně pobouřila, ale důvod ke zrušení tak důležité schůzky, to podle něho nebyl.

Čaplovič svého koaličního partnera Slotu rázně vyzval, aby se k historii nevyjadřoval, protože se v ní nevyzná.

"Já se také nevyjadřuji ke stavebnictví. A ani od Maďarů jsem nikdy neslyšel, že by o králi Svatoplukovi mluvili jako o šaškovi na koni… Král Štefan byl v tom období králem každého – Maďarů, Slováků, Němců, Židů i jiných národností, které žily v tomto prostoru. Je zmatené stavět ho protislovensky, protože on takový, svým myšlením, nebyl.“

Ani on příliš situaci neuklidnil. Maďarům totiž současně vzkázal, že jejich reakce je přehnaná, protože vzájemné vztahy by neměly být o uraženectví a ješitnosti.

Příčina je jinde

Slota o tom, že by mohl vzít svůj výrok zpět, nechce ani slyšet. Podržela ho i místopředsedkyně strany Anna Belousovová.

"Pokud někdo přehnal vyjádření, je to šéfka maďarské diplomacie, která přirovnala SNS k Maďarské gardě. Říkala blbosti. Je to jednodušší – Gyurcsány si schůzku s Ficem nemůže dovolit, protože by riskoval volební prohru.“"

To, že za odložením schůzky jsou maďarské vnitropolitické problémy, připouštějí i někteří slovenští politologové.

Mezi Maďarskem a Slovenskem to jiskří velmi dlouho. Po nástupu současné vlády vyčítala Budapešť Ficovi, že přizval do koalice právě extrémistickou Slovenskou národní stranu. Evropští socialisté Směru dokonce ze stejného důvodu pozastavili členství a jen nedávno svůj verdikt zrušili. Nynější emotivní ping-pong je jen dalším projevem napětí, které mezi sousedními zeměmi panuje.

 

Výroky Jána Sloty

"Jak mohl Pán Bůh dát takovou krásnou zem takovým ošklivým lidem – myslím tím staré Maďary. To byly mongoloidní typy s křivýma nohama a ještě hnusnými koňmi – malými koníky dokonce."

"Pane Bože, páni bratři, drahé sestry v Kristu. Můj otec byl bit rákoskou za to, že neuměl říct – katolicky – maďarsky Otče náš. To chceme, aby se vrátilo? Aby nás věšeli po kandelábrech? Abychom se učili Otče náš maďarsky? To tedy ne! My půjdeme do tanků, půjdeme a srovnáme Budapešť… My budeme bojovat za svá území. Za každý metr čtvereční, nedáme ani centimetr těm hajzlům maďarským…"

"Jsem největší ožrala galaxie, polský Žid a za chvíli někdo řekne, že jsem agentem maďarské rozvědky…"