Nyní dvaadvacetiletý Steven Green se podle všeho rozhodl podíl na zločinech nepopírat a obhajovat se svým údajným duševním vyšinutím, uvedla agentura AP.

Vyšetřovatelé obvinili mladíka ze znásilnění, vraždy a zapálení těla čtrnáctileté irácké dívky a zabití jejích rodičů a sestry nedaleko Bagdádu. Green dosud tvrdil, že je nevinný. Proces, který má začít 27. dubna 2009, povede federální civilní soud, protože muž byl propuštěn z armády za špatné chování.

Za podíl na tomto zločinu ve městě Mahmúdíja stanulo před vojenským tribunálem již osm vojáků, z nichž většina byla loni odsouzena k dlouholetému vězení. Všichni mohou po čase požádat o podmínečné propuštění z vězení. Green je poslední a hlavní z obviněných, byl označen za iniciátora činu a vůdce vraždící skupiny. Jeden z členů skupiny, dvaadvacetiletý Jesse Spielman byl za stejný zločin odsouzen na 110 let vězení - ve Spojených státech se roky odnětí svobody kumulují.

Předcházející zpráva

Masakru předcházel bujarý večírek, při kterém vojáci popíjeli whisky a hráli karty. K činu dal prý popud Green, který během zábavy prohlásil, že chce "jít do nějakého domu zabíjet Iráčany". Když američtí vojáci přišli do domu obětí někteří z nich nezletilou dívku postupně znásilnili.

Green zatím odvedl otce a matku i pětiletou sestru Iráčanky do jiné místnosti, odkud zazněly výstřely. Pak se Green vrátil a podle výpovědí svých kolegů řekl: "Všichni jsou mrtví. Zabil jsem je." Nato dívku prý také znásilnil a potom zastřelil. Vojáci se pak pokusili těla obětí spálit. Poté se vrátili na své stanoviště, aby si opekli kuře. Z vražd byli nejprve obviněni iráčtí ozbrojenci, dokud jeden vojín z jednotky nepředložil jinou verzi.

Kauza vyvolala pobouření v Iráku i ve Spojených státech. Je však jen jedním z mnoha vážných obvinění vůči americkým vojákům v Iráku, kde jsou chráněni imunitou před stíháním podle iráckých zákonů. Kauzu zfilmoval jako hraný snímek režisér Brian de Palma jako Redacted, v Česku se film nepromítal.