Černé prapory, zvuk sirén a "ozbrojený" happening ve vojenském stylu. Tak ve čtvrtek vzpomínali Palestinci na šedesáté výročí vzniku Izraele.
Vedle přetrvávajícího smutku vypovídaly dnešní akce také o rozštěpenosti Palestinců. Zatímco v pásmu Gazy vládně islámské radikální hnutí Hamas, západní břeh Jordánu spravuje umírněný prezident palestinské autonomie Mahmúd Abbás.
V Ramalláhu před své stoupence předstoupil prezident Mahmúd Abbás, který v projevu hovořil o "palestinské bolesti a utrpení" a vznik Izraele označil za katastrofu. "Na tomto území žijí dva národy, jeden oslavuje nezávislost a druhý pociťuje bolest," shrnul pocity svého lidu Abbás.
Abbás dále zdůraznil, že Palestinci dělají i věci, které jsou nad jejich síly, aby udrželi jméno Palestiny naživu.
"Toto výročí nevnímáme jako příležitost k tomu, abychom se vzájemně utěšovali, ale jako vzpomínku na dlouhý a těžký boj Palestinců, které ani jejich rány a bolesti neodradily od toho, aby se znovu vzepřeli," dodal Mahmúd Abbás před tisíci shromážděných v Ramalláhu na náměstí Manara.
Kromě projevu palestinského vůdce proběhla na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy řada symbolických akcí. Vypuštění 21 195 černých balonků mělo symbolizovat každý den ode dne vzniku Izraele.
Skupiny islámského Džihádu, druhé nejsilnější organizace v pásmu Gazy, zorganizovaly pochod pětiset školáků oblečených do vojenských uniforem. Žáci zároveń nesli modely raket a napodobeniny pušek.
"Izraelské ohlasy"
Izraelská armáda vyslala v reakci na palestinské akce posily k hranicím Gazy a pod pohrůžkou ztráty života varovala před pokusem o proniknutí přes hraniční plot.
Zbytku Izraele dnes přitom dominovaly zejména oslavy 60. výročí vzniku židovského státu. Prezident Šimon Peres uspořádal megakonferenci s názvem Čelit zítřku. Jejím čestným hostem byl také americký prezident George Bush.
Ten ve svém projevu mimo jiné vykreslil obraz USA a Izraele jako dvou neotřesitelných spojenců v boji proti terorismu. Dále zopakoval, že demokracie může na Blízkém východě zvítězit nad extremismem a tvrdě kritizoval Teherán, který je hlavním nepřítelem Izraele v tomto regionu.
Palestinci bojují proti Izraeli již od vyhlášení nezávislého státu 14. května 1948, kdy vypukla první izraelsko-arabská válka. Během té opustilo své domovy na 700.000 Palestinců.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist