SRBSKO_PARLAMENT_VOLBY_3_306__192x128_.jpgTábor zastánců spolupráce s Evropskou unií by mohl obdržet 111 křesel a utrpět tak porážku, uvedla v sobotu agentura DPA.

Srbské volební zákony předepisují politickým stranám zastavit den před konáním voleb veškerou předvolební kampaň. Tématu voleb se v sobotu ze stejných důvodů nevěnovala ani místní média.

Čtěte více o Srbsku:

Předchozí průzkumy mírně favorizovaly nacionalistický a prorusky orientovaný tábor vedený Srbskou radikální stranou (SRS) Tomislava Nikoliće. Političtí komentátoři naznačují, že Nikolićova strana by mohla vytvořit kabinet s Demokratickou stranou Srbska (DSS) dosavadního premiéra Vojislava Koštunici, která jde do voleb spolu se spřízněnou stranou Nové Srbsko.

Prozápadně orientovaná Demokratická strana (DS) současného prezidenta Borise Tadiče v anketách jen velmi těsně zaostávala za Nikolićovými nacionalisty. V posledních dnech se přitom Tadič několikrát vyslovil pro možnou spolupráci s premiérovou stranou.

Volební místnosti budou v neděli otevřené od sedmi ráno do osmi hodin večer a první výsledky hlasování budou oznámeny krátce před půlnocí. Současně s parlamentními volbami se budou konat i volby komunální. Největší pozornost poutají výsledky hlasování ve velkých městech, jako je Bělehrad, Niš a Novi Sad.

Vyhlášení nezávislosti Kosova se stalo rozbuškou, která po pouhém roce ukončila existenci Koštunicova kabinetu. Hlavními partnery v něm byla premiérova umírněně nacionalistická DSS, prezidentova DS, liberální uskupení G17 Plus a strana Nové Srbsko. Blok DS a G17 Plus, které měly většinu ministrů, byl pro pokračovaní evropské integrace navzdory souhlasu většiny států unie s odtržením Kosova; DSS naopak chtěla zastavit sbližování s EU, dokud unie neuzná územní celistvost Srbska včetně Kosova. Rozpor nakonec vedl k pádu vlády.