olympijska-pochoden-everest__192x128_.jpgNejprve dlouhé čekání na příhodné počasí, potom tajnosti ohledně trasy a nakonec velká sláva. Historicky první pouť olympijské pochodně na Mount Everest měla téměř všechny znaky dosavadního průběhu olympijské štafety. Když skupina čínských horolezců ve čtvrtek vynesla pochodeň na vrchol nejvyšší hory světa, chyběli už jen protičínští demonstranti.

FOTOGALERIE: Olympijská štafeta na Everestu - ZDE

Horolezci se k vrcholu hory vydali časně ráno místního času. Oheň byl na vrchol přenášen ve speciálním kontejneru na zádech horolezců. Asi 40 metrů pod vrcholem pak byla zapálena pochodeň, hořící díky zvláštní hořlavé směsi s kyslíkem, uzpůsobené pro vysokou nadmořskou výšku.

Poslední metry už přenášela živě čínská státní televize. Jako poslední po sedmi hodinách výstupu převzala pochodeň Tibeťanka.

Čtěte také

"Peking vás vítá, donesli jsme pochodeň na střechu světa, donesli jsme pochodeň na střechu světa," volali horolezci v přímém přenosu. Už dříve se povzbuzovali volání hesla srpnových her "Jeden svět, jeden sen".

Na vrcholu zapózovali ve skupině a rozvinuli čínskou vlajku i prapory s pěti olympijskými kruhy a logem pekingské olympiády.

Obavy z protestů 

Tým čítající jednatřicet členů si pod vedením Tibeťana Nima Ciren zřídil tábor ve výšce 8300 metrů. Jeho misi v minulých dnech výrazně zkomplikovalo počasí. O víkendu znemožnilo výstup husté sněžení, od tohoto týdne ale panovaly pod vrcholem ideální povětrnostní podmínky.

I na Mount Everestu provázely pochodeň kontroverzní okolnosti. Zahraniční novináři konstatovali, že nemají žádnou možnost přesvědčit se, zda pochodeň skutečně na vrchol dorazila. Jediným zdrojem informací a záběrů byly čínské úřady a státní televize. Čínská strana přitom měla o publicitu zájem a v základním táboře se nacházely tři desítky akreditovaných novinářů.

Peking se obával, že by himalájskou část štafety mohly podobně jako v jiných částech světa zastínit protičínské protesty. Oblast proto byla uzavřena pro jakékoli jiné výpravy a do poslední chvíle se tajila také přesná trasa a termín výstupu. V základním táboře byl také posílen počet příslušníků bezpečnostních sil, omezeno bylo také používání satelitních telefonů.

Z nepálské strany byl vrchol zcela uzavřen, zákaz výstupů platil do 10. května. "Nepál je pod velkým tlakem Číny, aby během výstupu nepřipustil jakékoli nepokoje," uvedl Charles Haviland z britské stanice BBC, kterého nepálské úřady přinutily ke zrušení plánovaného výstupu.

Už minulý týden nepálské úřady vyhostily amerického horolezce, u něhož byl objeven transparent na podporu Tibetu. "Tento incident nás poněkud znervóznil a přispěl ke zpřísnění bezpečnostních opatření. Očividně existují lidé, kteří chtějí tuto událost využít k demonstraci svých politických postojů," citovala německá televize ARD prezidenta nepálského svazu horolezců Zimbu Zangbua Sherpu.

Plamen z Everestu se má později spojit s "hlavním" olympijským ohněm, který nyní putuje Čínou. Oba plameny se pravděpodobně sloučí v polovině června v Lhase v Tibetu.