polzer-fritzl__192x128_.jpgVyšetřování muže, který tři desetiletí zneužíval svou dceru a od roku 1984 ji věznil ve sklepě svého domu v dolnorakouském městě Amstetten, je prakticky uzavřeno. Na pondělní tiskové konferenci to prohlásil zemský bezpečnostní ředitel Franz Prucher.

Přesto policie dál formálně vyslýchá Josefa Fritzla, aby zjistila další okolnosti případu označovaného v Rakousku za nejhorší svého druhu v dějinách kriminalistiky.

Třiasedmdesátiletý Josef Fritzl se kriminalistům přiznal, že svou dceru Elisabeth v jejích osmnácti letech násilně uvěznil a od té doby ji "dlouhodobě pohlavně zneužíval".

Zda je Fritzl skutečně otcem sedmi dětí své dcery, prokáže do dvou dnů test DNA. Muž ale své otcovství šesti žijících děti nepopírá a vyšetřovatelé potvrzují také další detaily případu, které se v neděli dostaly na veřejnost.

Podívejte se

Záběry ze sklepních místností

Podle dolnorakouského šéfinspektora Leopolda Etze začal Fritzl s policií spolupracovat a pouze v některých detailech se jeho výpověď odchyluje. "Doznal, že je otcem sedmi dětí své dcery, z nichž jedno zemřelo brzy po narození," řekl agentuře AFP mluvčí státního zastupitelství Gerhard Sedlacek.

Čtěte více

Případ dolnorakouské rodiny vyvolal v zemi zděšení, v rakouské společnosti i médiích totiž stále ještě doznívá podobná kauza Nataschi Kampuschové, která byla ve věku jedenácti let unesena a po osmi letech strávených v podzemní kobce svému únosci Wolfgangu Priklopilovi dokázala uniknout.

Dnes dvacetiletá Kampuschová v pondělí kritizovala celosvětový zájem médií o zneužité děti z Amstettenu. "Na jedné straně si dělám starosti o rodinu, které celé to pozdvižení nijak nepomůže. Na druhé straně je třeba jim efektivně pomoci. Ty děti nemají základní socializační zkušenosti, nikdy nechodily do škol," řekla Kampuschová rozhlasové stanici Ö1.

Zároveň nabídla obětem Josefa F. morální i finanční podporu. "Umím si představit, že bych mohla být pro tuto rodinu kontaktním partnerem, zároveň jim chci pomoci prostřednictvím své nadace," dodala.

Matka i děti v lékařské péči

Josef F. držel svou dceru ve sklepení od srpna 1984. Tři z dětí byly po celý dosavadní život zavřeny spolu s matkou v podzemním krytu, další tři jejich otec adoptoval a spolu s manželkou normálně vychovával ve svém bytě.

Kriminalisté poukazují zejména na jeden aspekt případu, který je podle nich zcela nový: pachatel si pro částečné zamaskování svých činů vymyslel legendu, která dosud nebyla použita. Dceru, která byla nahlášena úřadům jako pohřešovaná, donutil v případě tří dětí napsat dopis, že se o ně nemůže sama starat a prosí rodiče, aby je přijali a vychovali. S těmito dopisy byly děti ve věku devět až 15 měsíců postupně "nalezeny" u dveří domu.

Kriminalisté sice odhalili hlavní rysy případu, podle listu Der Standard to ale zdaleka neznamená, že byly zodpovězeny veškeré otázky. Například jak se otci a dědečkovi v jedné osobě dařilo nepozorovaně provádět zásobování sklepních místností, které byly vybaveny kuchyňkou a koupelnou.

"Vedl dokonalý dvojí život," uvedl jeden z vyšetřovatelů pro list Der Standard.

Otevřený zůstává i další postup v případě obžaloby Josefa F. Ten má být ještě v pondělí předveden před vyšetřujícího soudce, který na něj uvalí vyšetřovací vazbu. Policie zároveň prověřuje, kolik obvinění může být vůči třiasedmdesátiletému bývalému elektrotechnikovi vzneseno.

V lékařské péči se momentálně nachází sedm členů rodiny včetně Elisabeth F. a její matky, která podle dosavadních výpovědí zřejmě o ničem nevěděla. Podle primáře kliniky v Amstettenu je stav všech stabilizovaný, což platí i v případě devatenáctiletou dívky, jejíž prudké zhoršení zdravotního stavu a bezvědomí byly příčinou hospitalizace a následného odhalení celého případu.

"Selhání systému"

V Rakousku zatím pokračuje debata, zda druhý odhalený případ podobného rozsahu za poslední dva roky ukazuje na zásadní selhání systému. Podle listu Die Presse udivuje zejména skutečnost, že bez povšimnutí prošlo trojité opakování legendy o nalezených dětech, které byly následně "dědečkovi" svěřeny do příbuzenské péče.

Občasné kontroly sociálního úřadu neshledaly žádné problémy, protože děti v "nadzemí" byly údajně vychovávány přísně, ale řádně. Chovaly se velmi slušně a zdvořile, stejně jako jejich "prarodiče", a nikdo s nimi prý neměl žádné problémy.

"Případ se vyznačuje neskutečnou brutalitou, nic otřesnějšího jsme dosud v Rakousku neviděli," řekl v neděli stanici ORF ministr vnitra Günther Platter. "Je třeba se dívat a ne odvracet pohledy. Společnost musí být bdělá, policie potřebuje v podobných situacích partnery."

Komentáře se shodují, že respekt vůči soukromé sféře spoluobčanů je důležitý, ale musí mít i své meze a nesmí přerůst v lhostejnost a nevšímavost. "Po tomto případu nebude možné vrátit se zase rychle ke každodennímu běžnému životu, celá země se musí ptát, co je tady vlastně zásadně v nepořádku," napsal deník Der Standard.

Příslušný úřad v Amstettenu si žádné selhání zatím nepřipouští.

"Péči o trojici dětí nebylo možné nic vytknout," řekl agentuře APA šéf úřadu Hans Lenze.

rakousko-dum-hruza2.jpg

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist