cina-vlajka350_192x128_.jpgČtyři měsíce přes začátkem olympijských her stojí Čína před nelehkým úkolem vylepšit svůj mediální obraz, který silně pošramotila mezinárodní kritika násilného potlačování protestů v Tibetu a porušování lidských práv v Číně. Vyplývá to z názorů odborníků, které citovala agentura AFP.

Čína se ale chce při olympiádě předvést v nejlepším světle. Aby čelila negativní publicitě, rozhodla se nejlidnatější země světa oslovit zahraniční agentury pro komunikaci s veřejností.

Podle odborníků na krizovou komunikaci image Pekingu nejvíce utrpěla protičínskými demonstracemi při běhu s olympijskou pochodní v Londýně, Paříži a San Francisku, o nichž rozsáhle informovala média. Terčem protestů aktivistů se staly i čínské ambasády a konzuláty, neboť organizace na ochranu lidských práv sázejí na olympiádu jako celosvětově sledovanou událost a směřují své úsilí právě k srpnovým hrám.

Nyní přechází Peking do protiofenzívy. Podle britského deníku Financial Times už oslovil několik britských a amerických agentur.

Čtěte více

Téměř nesplnitelné

Zadání vybrané firmy by mělo spočívat ve vytvoření strategie styku s veřejností pro dobu před olympiádou. Odborníci by poskytovali také mediální trénink a vypracovali studii o tom, jak je Čína vnímána v zahraničí. Úkol takové společnosti by byl podle Financial Times dokonce významnější než role americké společnosti Hill and Knowlton, která má smlouvu s organizačním výborem pekingských her.

Oslovení experti nicméně soudí, že čínská zakázka je takřka nesplnitelná. Do olympiády zbývá málo času a čínští představitelé zřejmě nebudou chtít poslouchat rady najatých odborníků.

"Pro agentury zabývající se oblastí public relations je to problém: chtějí mít klienta, který porušuje lidská práva? Neuškodí to pověsti agentury?," ptá se expertka na krizovou komunikaci Gemma Puglisiová. Problémem podle ní je možný problematický přístup čínské vlády, i když na druhou stranu stranické vedení ví, co je ve hře.

List The New York Times ve stredu navrhl Číně nejlepší řešení. "V duchu olympijských ideálů, jsme připraveni Číně pomoci, a to zdarma. Tady jsou naše rady: Ukončete zatýkání disidentů. Přestaňte šířit lži o dalajlamovi a začněte s ním diskutovat o větší náboženské a kulturní svobodě pro Tibet. Přestaňte dovolovat Súdánu, aby páchal genocidu v Dárfúru," napsal deník v úvodníku. "Jinými slovy, začněte dodržovat slib daný Mezinárodnímu olympijskému výboru, že nebudete porušovat lidská práva, včetně svobody projevu a shromažďování."

Kauza olympijská pochodeň

Peking označil dalajlamu za "vlka v rouše beránčím" a kategoricky popírá, že by v Tibetu docházelo k potlačování náboženství a kultury. Podle tibetských exilových představitelů násilné potlačení nedávných tibetských protestů stálo život 150 lidí. Podle Pekingu si vyžádalo jen 20 obětí.

Oslovení agentur pro vztahy s veřejností ukazuje, že Číňané "si začínají uvědomovat, kolik je v sázce a že jsou v kritické situaci,", myslí si Gemma Puglisiová. "Je to velká výzva, ale úkol zlepšit mediální obraz Číny není nemožný."

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist