Hlavní stratég kampaně Clintonové Mark Penn se 31. března sešel s kolumbijským velvyslancem kvůli možné změně obchodního styku mezi Spojenými státy a Kolumbijí. V amerických médiích se o informace o schůzce začaly objevovat v pátek.

Na schůzku prý nepřišel jako člen týmu senátorky Clinotonové, ale jako lobbysta skupiny Burton-Marsteller Worldwide. Ta je placena kolumbijskou vládou, aby v americkém Kongresu prosadila zákon o volném obchodu.

Čtěte více: Demokraté vědí kdo vyhrává kampaně - ZDE

Obava dohody o volného obchodu je velice rozšířena mezi dělnickými voliči demokratických kandidátů Clintonové a Obamy. Oba demokraté ostře v médiích vystupují proti obchodní dohodě s Kolumbijí.

Když se informace o schůzce dostaly na veřejnost, Penn rezignoval. "Po událostech několika posledních dnů se Mark Penn vzdal své role šéfa kampaně," uvedla jedna z manažerek kampaně Maggie Williamsová. Clintonová s odstupením svého poradce souhlasila.

Williamsová dále uvedla, že i po své rezignaci Penn nadále zůstává členem týmu Clintonové a spolu se svou poradenskou firmou bude působit jako politický poradce senátorky.

Čtěte více: Obama může porazit Clintonovou díky internetu - ZDE

Mark Penn se omluvil, ale celá věc by mohla poškodit Hillary Clintonovou v nominaci na demokratického kandidáta na post prezidenta. Podle Reuters by tím mohl získat její protikanditáa Barack Obama.

Skutečnost, že Penn označil jednání s kolumbijským diplomatem za chybu, pobouřila Bogotu. Zástupci kolumbijské ambasády už oznámili, že kvůli výrokům bývalého vrchního stratéga Clintonové ukončují spolupráci s Burton-Marsteller Worldwide.