V Kosovské Mitrovici na severu Kosova, kde od vyhlášení kosovské nezávislosti v polovině února došlo k mnoha násilným srážkám mezi zdejšími Srby a Albánci, se v pondělí v noci opět střílelo. Skupina Albánců ostřelovala automatickými zbraněmi srbskou policejní hlídku, nikdo ale nebyl zraněn. Informovala o tom dnes na svých internetových stránkách srbská televizní a rozhlasová stanice B-92.

Na tříčlennou policejní hlídku prý zaútočila skupina mladých Albánců, řekl stanici B-92 Milija Milošević, policejní velitel ze severu Kosovské Mitrovice, kde žijí hlavně Srbové. Když policisté střelbu opětovali, útočníci se stáhli. Po střelbě zajistili policisté z mise OSN (UNMIK), která Kosovo spravuje, takzvanou žlutou linii. Ta od sebe odděluje srbské a albánské čtvrti etnicky rozděleného města.

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku 17. února. Bělehrad samostatnost své někdejší provincie neuznává a jurisdikci nového státu neuznávají ani Srbové žijící na severu Kosova. Kolem 90 procent obyvatel Kosova tvoří Albánci, na území státu ale žije také asi 120.000 Srbů.

Proti kosovské nezávislosti Srbové protestují už od února, k největším střetům s Albánci i jednotkami NATO a OSN docházelo převážně na severu. Série nejvážnějších násilných potyček vypukla v polovině března. V reakci na zatčení padesátky Srbů, kteří obsadili budovu soudu OSN v Kosovské Mitrovici, Srbové napadli příslušníky mezinárodních sil; zraněno bylo nejméně 140 lidí, jeden ukrajinský policista OSN přišel o život.

Související