Americký prezident George Bush přiletěl v pondělí večer do Kyjeva na svou první oficiální návštěvu Ukrajiny. Bush, který podporuje snahu Ukrajiny o vstup do NATO, by se měl v úterý setkat s prozápadně orientovanými představiteli země i s proruským vůdcem opozice Viktorem Janukovyčem.

Jeho návštěvu provází v ukrajinské metropoli velmi přísná bezpečnostní opatření, kterých se účastní na 5000 policistů. Kyjevané byli předem vyzváni, aby nevycházeli ze svých domovů a raději se nepřibližovali k oknům s předměty podobnými střelným zbraním. "Uvidět Bushe a zůstat naživu," reagoval jeden z kyjevských deníků.

Bush přicestoval v předvečer summitu NATO, kde se mimo jiné bude rozhodovat o rozšíření aliance. O vstup usilují Chorvatsko, Makedonie a Albánie. Ukrajinská a gruzínská vláda se snaží zapojit do takzvaného Akčního plánu členství (MAP), který je předstupněm skutečného členství v NATO. Kyjev si v tomto ohledu od Bushovy návštěvy slibuje podporu.

Ukrajinský tisk v pondělí využil příležitosti k připomenutí "faux-pas" otce nynějšího amerického prezidenta v Kyjevě v roce 1991, kdy George Bush starší varoval Ukrajince, aby nepodléhali "sebevražednému nacionalismu" a nevyhlašovali nezávislost. O tři týdny ji ukrajinský parlament odhlasoval.

"Bush junior by měl napravit omyl svého otce. Nejlépe udělením akčního plánu členství na bukurešťském summitu," napsal list Gazeta 24.

Průzkumy proti NATO

S vládou prosazovaným členstvím v Severoatlantické alianci většina Ukrajinců nesouhlasí. Podle posledních průzkumů by ho podpořila jen asi třetina obyvatel země. V pondělí demonstrovalo v Kyjevě několik tisíc lidí proti vstupu do NATO.

"NATO je válka, smrt a slzy", skandovali účastníci protestu svolaného opozičními stranami.

S případným rozšířením NATO o Ukrajinu a Gruzii nesouhlasí také Rusko. Moskva podle agentury AP pohrozila, že v případě vstupu Kyjeva do aliance a umístění systému protiraketové obrany na Ukrajině namíří na svého východního souseda jaderné hlavice.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist