k-tabor192.jpgByla to poněkud zvláštní tisková konference. Policejní prezident Heinrich Himmler si v březnu 1933, přesně tři týdny po požáru Říšského sněmu, svolal mnichovské žurnalisty, aby je informoval o novém opatření "k uklidnění národa". Díky horlivosti tehdejšího tisku lze velmi přesně rekonstruovat, co dvaatřicetiletý Himmler tenkrát řekl. Informoval o zřízení vůbec prvního koncentračního tábora poblíž bavorského městečka Dachau, od jehož otevření v sobotu uplynulo 75 let.

"Ve středu bude otevřen v blízkosti Dachau první koncentrační tábor, který bude mít kapacitu 5000 lidí. Zde budou soustředěni všichni komunističtí a marxističtí funkcionáři, kteří ohrožují bezpečnost státu," řekl Himmler s tím, že je dlouhodobě neudržitelné nechat zatčené komunisty ve věznicích a stejně tak je nelze ani propustit.

Jak tento týden napsal list Die Welt, v té době ještě téměř neznámý funkcionář NSDAP Himmler svůj projev uzavřel slovy: "Toto opatření jsme učinili bez jakýchkoli ohledů na malicherné pochybnosti, abychom jednali v zájmu uklidnění národa a v jeho vlastním smyslu."

Modelové zařízení

Tiskovou konferencí na mnichovském policejním prezidiu byla v Evropě fakticky zahájena ponurá éra koncentračních táborů. Třebaže tábor v Dachau nebyl vyhlazovací ani největší, přece jen drží nelichotivé privilegium: byl prvním a nejdéle fungujícím zařízením tohoto typu na německém území.

Prvních 150 vězňů dorazilo 22. března 1933 a ze stovek zadržovaných se záhy staly tisíce. K prvním vraždám došlo v prostoru bývalé továrny na munici, do něhož se vcházelo branou s cynickým nápisem "Arbeit macht frei", podle údajů historiků už 12. dubna 1933.

Tábor Dachau sloužil jako "modelové zařízení", kde byl vypracován a vyzkoušen systém správy koncentračních táborů a zacházení s vězni. Výcvik budoucích strážců koncentračních táborů - nechvalně proslulých jednotek SS-Totenkopfverbände - tu měl na starosti odhodlaný nacista Theodor Eicke. Později byl za své zásluhy jmenován inspektorem celého systému koncentračních táborů. Právě z Eickova popudu byly navíc tábory zapojeny do výrobního procesu.

Čtěte více: Jsme Hitlerovy oběti nebo viníci, přou se Rakušané - ZDE

Pozadí: Rozhovor nejen o moderní historii s Günterem Grassem - ZDE

Čtěte více: Zcela normální život v Osvětimi - ZDE

Mezi prvním vězni byli vedle komunistů také sociální demokraté, odboráři či šlechtici. Postupně přibývaly skupiny obyvatel označované jako "podvratné živly: Svědkové Jehovovi, duchovní, Romové, homosexuálové a další.

Židy kvůli jejich původu začali nacisté hromadně internovat až po "křišťálové noci" v listopadu 1938. Tehdy jich do Dachau a dalších dvou koncentračních táborů v Buchenwaldu a Sachsenhausenu odvlekli na 30 000.

Umírali i Češi

Národnostní skladba vězňů se měnila spolu s aktuálním politickým vývojem. První cizinci přijeli do Dachau po "anšlusu" Rakouska v roce 1938. Na podzim téhož roku tam byli deportováni nacistům nepohodlní obyvatelé Sudet a po zřízení protektorátu přibyli další českoslovenští občané.

Evidence hovoří o 3600 osobách z Čech a Moravy, z nichž prokazatelně v táboře zahynulo 1399. Po vypuknutí války končili v Dachau i odbojáři z okupovaných zemí a váleční zajatci.

Za dvanáct let existence tábora jím prošlo nejméně 200 000 lidí z více než 30 zemí Evropy, celkový počet obětí se odhaduje na 67 000.

Ze všech německých koncentračních táborů existoval ten u Dachau nejdéle. Až 29. dubna 1945 osvobodili vojáci 42. americké pěší divize 15 000 zubožených vězňů. Pro desetitisíce lidí ale přišla pomoc už pozdě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist