Ruským a americkým ministrům zahraničí a obrany se ani v úterý nepodařilo dosáhnout dohody v otázce plánů USA na vznik prvků protiraketového systému v České republice a v Polsku. Po šestihodinovém jednání v Moskvě to novinářům řekl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. USA podle něj i nadále chtějí vybudovat radar v českých Brdech a silo s antiraketami v Polsku.
"Rusko i USA mají zájem na řešení tohoto problému na rovnoprávných základech, především v rámci spolupráce našich zemí a Evropy," řekl Lavrov agentuře ITAR-TASS. "Američané předložili Rusku několik významných a seriózních návrhů," podotkl ruský ministr zahraničí.
Podle zdroje agentury Interfax přivezli američtí ministři zahraničí Condoleezza Riceová a obrany Robert Gates "určité návrhy, včetně těch, které se týkají strategického dialogu mezi Ruskem a USA". Otázky protiraketové obrany mezi ně patří, dodal zdroj. Ruskou stranu na jednáních zastupovali ministr zahraničí Sergej Lavrov a ministr obrany Anatolij Serďukov.
Ministři také oznámili, že Rusko a Spojené státy chtějí vytvořit společný dokument, který by dal právní rámec všech prvků další spolupráce a který by zahrnoval všechny oblasti dvoustranných vztahů. "Domluvili jsme se, jaké prvky v dokumentu budou. Mluvíme o tom už několik let," řekla Riceová.
"Uspokojivý posun"
Ruská média spekulují, čeho se týkaly nové americké návrhy. Deník Kommersant například napsal, že USA by mohly nechat radar v ČR a silo s antiraketami v Polsku nedostavěné do té doby, než získají hodnověrné zpravodajské informace o reálné hrozbě raket z Íránu.
Podle Gatese je ale z amerického pohledu míč na ruské straně hřiště. USA loni v říjnu přišly s několika návrhy, které měly ruskou stranu uklidnit.
Moskva to ale vidí přesně opačně a čeká novou americkou iniciativu, která by brala v potaz ruské výhrady. Rusko americké plány na vznik objektů systému v Polsku a ČR dlouhodobě odmítá a pokládá je za hrozbu vlastní národní bezpečnosti i strategické rovnováze v Evropě. Nevěří americkému zdůvodňování, že systém je obranou proti raketové hrozbě z Íránu a přeje si zastavení rozhovorů Washingtonu s Prahou a Varšavou. Jako alternativu dosud nabízelo společné využívání vlastní radarové stanice v Ázerbájdžánu.
Obě strany mají pokračovat také v dialogu o dohodě, která nahradí smlouvu Start-1 z roku 1991 o omezení strategických zbraní. Lavrov připustil, že ani v této otázce se dosud Moskva a Washington nedokázaly shodnout.
S americkým protějškem Condoleezzou Riceovou a ministrem obrany USA Robertem Gatesem se ale podle Lavrova podařilo dosáhnout "uspokojivého posunu" v jiných otázkách, například v boji s jaderným terorismem a nešíření zbraní hromadného ničení.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist