Ruská ústřední volební komise dnes odmítla registrovat někdejšího ruského premiéra a nynějšího kritika kremelské politiky Michaila Kasjanova jako kandidáta pro březnové prezidentské volby. Výrok komise není překvapením: už několik dní z ní unikaly informace, že ve dvou milionech podpisů na Kasjanovovu podporu je přes 13 procent neplatných. Právě touto okolností dnes komise své rozhodnutí zdůvodnila. Kasjanov reagoval prohlášením, že rozhodnutí znemožnit mu kandidovat přijal osobně prezident Vladimir Putin, a vyzval k bojkotu "volební frašky" 2. března.

Kasjanov v prohlášení na své internetové stránce poděkoval všem, kdo jej podporovali a zdůraznil, že archy na jeho podporu skutečně podepsaly dva miliony lidí. "Mnoho vám dlužím. Slibuji, že udělám vše, co bude v mých silách, aby vás za to nikdo nemohl pronásledovat," napsal. Podle Kasjanova se nyní Rusko definitivně vydalo na cestu "zlodějského totalitarismu s neodvolatelnými a nelegitimními vládci".

Členka komise Elvira Jermakovová podle agentury ITAR-TASS prohlásila, že komise o Kasjanovově vyřazení hlasovala jednomyslně a celá procedura trvala jen 20 minut. "Pracovní skupina, která podpisy prověřovala, zaznamenala velmi lehkomyslný přístup kandidátova týmu k práci," uvedla. Podle šéfa komise Vladimira Čurova byly mezi falešnými podpisy například v Tverské oblasti i jména hrdinů humoristických románů Michaila Saltykova-Ščedrina.

Trestní oznámení za údajné padělání podpisů

Ruská prokuratura už kvůli údajnému padělání podpisových archů zahájila dvě vyšetřování. Ústřední volební komise podle svého sekretáře Nikolaje Konkina nyní chystá další trestní oznámení kvůli padělání podpisů.

Kasjanovův zástupce Konstantin Merzlikin, který byl přítomen rozhodování komise, prohlásil, že "boj bude pokračovat". O prezidentské křeslo se tedy 2. března utkají nejspíš čtyři kandidáti. Favoritem je současný vicepremiér Dmitrij Medveděv, kterého navrhla nejsilnější politická strana Jednotné Rusko a který má také podporu dosavadního prezidenta Vladimira Putina. Do boje zřejmě vyrazí i kandidáti dvou dalších parlamentních stran, tedy lídr ruských komunistů Gennadij Zjuganov a šéf xenofobní Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR) Vladimir Žirinovskij.

Lidé ze Zjuganovova okolí však v minulých dnech dávali najevo, že komunistický kandidát může ještě z boje odstoupit. Čtveřici uzavírá lídr neparlamentní Demokratické strany Andrej Bogdanov. Podle ústřední volební komise byly podpisy, které předložil, v pořádku. Pokud nebyli kandidáti navrženi parlamentními stranami, potřebovali získat právě dva miliony podpisů na svou podporu. Chybných v nich však podle zákona nesmělo být více než pět procent.

Kasjanov se proti dnešnímu rozhodnutí volební komise může odvolat k ruskému nejvyššímu soudu, který by v takovém případě měl rozhodnout do pěti dnů.

Související