papez-viden-192x128.jpg Papež Benedikt XVI. odsloužil v noci na dnešek tradiční půlnoční mši v chrámu svatého Petra ve Vatikánu. Při slavnostním obřadu, kterému v budově a v přilehlém Svatopetrském náměstí přihlížely tisíce lidí a další miliony u televizních obrazovek, nejvyšší římskokatolický duchovní odsoudil neopatrné zneužívání přírodních zdrojů. Zároveň vyzval lidi, aby věnovali svůj čas potřebným.

Papež odsoudil podmínky, v nichž se nyní údajně nachází příroda kvůli bezuzdnému využívání zdrojů a jejich nešetrnému a sobeckému využívání.

"Máme čas pro bližního svého, který potřebuje našeho slova a naší účasti? Pro trpící osobu, která potřebuje pomoc? Pro odsunutého nebo uprchlíka, který hledá azyl?" pokračoval Benedikt XVI.

Podle něho je lidstvo příliš zaneprázdněno samo sebou. "Potřebuje veškerý prostor a čas tak náročně pro vlastní potřeby, že nic nezůstává pro jiného - pro bližního, chudého, Boha," dodal.

V poledne dnes přednese Benedikt XVI. z centrálního balkonu chrámu vánoční poselství a udělí tradiční požehnání Městu a světu (Urbi et Orbi). Pravděpodobně se opět zmíní o současném stavu světa a vyzve k nastolení míru.

Poslední den v roce povede papež ve Svatopetrském chrámu nešpory a na Nový rok odslouží u příležitosti svátku Matky Boží slavnostní mši.