Nemocnice bude ošetřovat především zraněné a nemocné alianční vojáky. Premiér se také zúčastnil ceremoniálu, kterým Česko předalo po čtyřech měsících velení nad letištěm Norsku.
Topolánek působení českých vojáků v Afghánistánu pochválil: "Jsem hrdý na to, co tady naše řízení letiště v rámci (mnohonárodních) sil dokázalo," řekl novinářům. Podle Topolánka členové českých kontingentů v Afghánistánu mají s působením v zahraničí velké zkušenosti.
"Většina těch lidí není na první misi. Jsou to lidé, kteří tím žijí," uvedl. Topolánek se domnívá, že vojáci v Afghánistánu dělají Česku dobrou reklamu. "Svým dílem plníme to, co je potřeba," dodal.
Premiér považuje za pozitivní, že v zemi spolupracují různé národy v rámci NATO a OSN. "Afghánistán obecně je určitou laboratoří řešení nejrůznějších krizí ve světě," řekl.
Sedmačtyřicetičlenná česká jednotka, která fungovala v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti Afghánistánu (ISAF) řídila činnost 500 vojáků a specialistů z přibližně 20 členských států NATO a z Afghánistánu. Na letišti v Kábulu působí také specialisté na meteorologické a ženijní zabezpečení.
V Kábulu již také funguje česká polní nemocnice. Členové tohoto kontingentu do Kábulu postupně přijeli během března. Areál nemocnice vybudovali za 14 dní.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist