Belgie prostituci nezakazuje, na rozdíl od kuplířství. Také je možné postihovat veřejné vybízení k prostituci, což umožňuje úřadům v Bruselu čas od času podniknout zátah v některé vykřičené čtvrti. Obvykle však prostitutky tolerují. Podle průzkumu agentury BXL by si sice většina Bruselanů přála vytvoření "centrální" zóny, kde by se prostituce soustředila - jako v nizozemském Amsterodamu či Antverpách, ale to nemá v praxi naději na úspěch.

Sousední Nizozemsko je známo tradičně liberálním postojem nejen vůči prostituci. Nevěstince jsou povoleny a sex za peníze na pracovní smlouvu nebo nezávisle je z pohledu zákoníku práce normální profesionální aktivitou. Nizozemské úřady jsou přesvědčeny, že tak mohou prostituci lépe kontrolovat a danit.

Když před pěti lety začal v Německu platit zákon o prostituci, slibovala tehdejší vláda sociálních demokratů a Zelených revoluci v tomto "odvětví". Úprava sice nabídla prostitutkám například možnost sociálního a nemocenského pojištění, avšak studie ukazují, že bilance je zatím rozpačitá a že se právní a sociální postavení prostitutek příliš nezlepšilo. Změny jsou pomalé a mnohá opatření vyznívají naprázdno. Prostitutky, ale i gigolové mají od ledna 2002 mimo jiné právo soudně vymáhat mzdu. Vzhledem k liberální legislativě, do níž zapadá i uznání prostituce jako profese, vznikají nezávisle na zákonu o sociálním zajištění prostituce zvláštní městské oblasti, "čtvrti červených luceren".

Pařížské chodníky už nejsou tak výnosné, jak bývaly. "Může za to" ministr vnitra Nicolas Sarkozy, z jehož podnětu byl před čtyřmi lety přijat zákon umožňující trestat prostitutky za aktivní i pasivní získávání klientů na veřejnosti. Mnohé prostitutky tak z pařížských ulic zmizely, podle kritiků zákona ovšem jen proto, aby se přestěhovaly do oblastí, kde jsou vystaveny většímu nebezpečí. Prostituce sama o sobě na rozdíl od kuplířství není ve Francii zakázána - terčem zákona z března 2003 je "narušování veřejného pořádku". Na jeho základě lze aktivní i pasivní nabízení sexuálních služeb na veřejnosti trestat pokutou až 3750 eur (115.000 korun) nebo až dvěma měsíci vězení. Za kuplířství je až sedm let vězení a 150.000 eur pokuty.

V Británii je podle odhadu asi 80.000 prostitutek. Tato problematika zde vyvolává mnoho otázek - na 95 procent prostitutek provozujících toto řemeslo na ulici je podle výzkumů závislých na drogách. Prostituce sama o sobě v Británii nezákonná není, ale přes 30 trestných činů je s tímto způsobem obživy spojeno. Vláda v roce 2003 změnila asi 50 let staré zákony, které se zabývají sexuálními delikty. V oboru prostituce dospělých je podle nich zakázáno povzbuzovat nebo lákat k prostituci, řídit prostituci, vést nevěstince. V roce 2004 začala příprava nové reformy, jejímž smyslem má být zabránit tomu, aby zejména ženy a dívky byly nuceny "šlapat chodník", aby ti, kteří už takto vydělávají, byli chráněni, a aby byli postiženi ti, kteří na těchto ženách vydělávají. Podle jedné studie z roku 2001 jde o odvětví s obratem 700 milionů liber, takže se čas od času ozývají návrhy, aby stát příjmy z prostituce zdanil jako v Německu. Poukazují také na to, že zkušenosti z legalizace prostituce v Nizozemsku, Německu či Austrálii údajně ukazují, že to skončí katastrofou a dále zvýší nelegální pašování lidí. Proto naopak navrhují, aby byl trestný nikoli prodej, ale kupování sexuálních služeb, což je model Švédska, které současně vyčlenilo prostředky na pomoc prostitutkám a prostitutům, které považuje za oběti. Podle této názorové skupiny není prostituce pouhým výběrem povolání, ale lidé jsou k ní v drtivé většině případů dohnáni, ať už fyzickým násilím nebo ekonomickými podmínkami.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist