Pákistán ve středu provedl úspěšnou zkoušku rakety krátkého doletu schopné nést jadernou bombu. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na pákistánské vojenské zdroje.
Pokusného odpálení rakety typu Hatf III Ghaznavi, která má dolet až 300 kilometrů, se zúčastnil i pákistánský premiér Muhammad Míán Súmrú. Po skončení testu prohlásil, že jeho země usiluje o mír, ale nesmí zanedbávat svou bezpečnost. "Mír máme díky síle. Slabost jen vyzývá k agresi," řekl Súmrú.
Středeční pákistánský test je už třetí v tomto roce. Naposledy na začátku února odpálila armáda raketu středního doletu Hatf V, která může zasáhnout cíl až do vzdálenosti 1300 kilometrů a je rovněž schopná nést nukleární nálož.
Pákistán je jadernou mocností od roku 1998, kdy provedl první pokusný výbuch atomové bomby. Došlo k němu jen krátce poté, co se ke stejnému kroku rozhodla Indie. Ani jedna z těchto zemí nepodepsala Smlouvu o nešíření jaderných zbraní.
Vztahy mezi Pákistánem a Indií byly dlouhodobě napjaté kvůli sporům o oblast Kašmíru. Od roku 2004 se však vzájemné vztahy začaly zlepšovat, když země zahájily mírové rozhovory. Oba státy sice nadále provádějí raketové zkoušky, ale vzájemně se o nich informují.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist