Pákistán ve středu provedl úspěšnou zkoušku rakety krátkého doletu schopné nést jadernou bombu. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na pákistánské vojenské zdroje.

Pokusného odpálení rakety typu Hatf III Ghaznavi, která má dolet až 300 kilometrů, se zúčastnil i pákistánský premiér Muhammad Míán Súmrú. Po skončení testu prohlásil, že jeho země usiluje o mír, ale nesmí zanedbávat svou bezpečnost. "Mír máme díky síle. Slabost jen vyzývá k agresi," řekl Súmrú.

Středeční pákistánský test je už třetí v tomto roce. Naposledy na začátku února odpálila armáda raketu středního doletu Hatf V, která může zasáhnout cíl až do vzdálenosti 1300 kilometrů a je rovněž schopná nést nukleární nálož.

Pákistán je jadernou mocností od roku 1998, kdy provedl první pokusný výbuch atomové bomby. Došlo k němu jen krátce poté, co se ke stejnému kroku rozhodla Indie. Ani jedna z těchto zemí nepodepsala Smlouvu o nešíření jaderných zbraní.

Vztahy mezi Pákistánem a Indií byly dlouhodobě napjaté kvůli sporům o oblast Kašmíru. Od roku 2004 se však vzájemné vztahy začaly zlepšovat, když země zahájily mírové rozhovory. Oba státy sice nadále provádějí raketové zkoušky, ale vzájemně se o nich informují.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist