irak-nasili-192x128.jpgDva páteční krvavé sebevražedné útoky na zvířecích tržištích v Bagdádu připomněly svou bilancí desítek mrtvých, že násilí stále ovládá každodenní život v Iráku. Podobné teroristické akty na sebe vždy upoutají pozornost médií a počet obětí se dá zjistit za pomoci údajů z nemocnic. Kdo ale spočítá lidi, kteří přicházejí o život v každodenním iráckém chaosu - jako oběti zločineckých band nebo bojů mezi různými náboženskými skupinami? A jak spolehlivá jsou vlastně taková čísla? Tuto otázku si položila agentura DPA.

Odhady počtu Iráčanů, kteří přišli násilně o život od americké invaze v březnu 2003, kolísají mezi 60.000 a 600.000 osob. Po novinářích a civilních organizacích, které sčítají dostupné počty obětí násilí, se tímto tématem už začali zabývat i statistici a demografové. Jejich metoda spočívá v dotazování reprezentativního vzorku rodin na to, kolik úmrtí zaznamenaly a kolik případů z toho bylo důsledkem násilí. Získané údaje se přepočítávají na celkový počet 26 milionů obyvatel Iráku.

Studie zveřejněná v těchto dnech v renomovaném magazínu New England Journal of Medicine dospěla touto cestou k počtu 151.000 obětí násilí v Iráku od března 2003 do června 2006. Vychází z ankety provedené v 9345 domácnostech. Skupina britských a amerických vědců Iraq Body Count (Sčítání iráckých mrtvých), která od roku 2003 vyhodnocuje všechny mediální zprávy o násilnostech v Iráku, dospěla za stejné období k počtu pouhých 47.668 obětí. Rozdíl spočívá patrně ve statisticky nezachycených počtech nezaznamenaných případů: při brutálním zúčtování mezi šíity a sunnity, které často postihuje bezbranné civilisty, se například opakovaně stává, že rodina z prostého strachu z pomsty své zavražděné příslušníky nikde nenahlásí.

První větší studie vyla v roce 2006

Metoda dotazování a propočtů není nesporná. Když byla v říjnu 2006 v rovněž uznávaném medicínském magazínu Lancet publikována první větší studie tohoto druhu, vyvolalo to urputné polemiky mezi stoupenci a odpůrci války v Iráku. Tento výzkumný tým totiž dospěl dokonce k číslu 600.000 obětí násilí za první tři roky po vstupu amerických jednotek do země. Jeho závěry se ovšem opíraly o dotazování pouze v 1849 domácnostech.

Problém metody tkví v tom, že v Iráku lze těžko stanovit kritéria pro definování reprezentativního průřezu. Míra násilí se tam může výrazně lišit nejen mezi regiony, nýbrž často i mezi poměrně blízko ležícími obcemi. A i zvážení těchto odchylek vyžaduje poznatky, které v Iráku většinou nejsou k dispozici. Jestliže pak statistici při anketním dotazování zvolí příliš velký počet násilných okresků, mimořádně to zkreslí výsledek.

Tuto výtku vznesla skupina Iraq Body Count ve své bouřlivé kritice studie publikované v magazínu Lancet. Ta údajně vykázala "určitou jednostrannost metody výběru, takže v ní byla násilná úmrtí přehnaně zastoupena". Jiní experti se naopak postavili na obranu metodického postupu, používaného i při odhadech dopadů epidemií v nepřístupných oblastech. Hlavní vědecký poradce britského ministerstva obrany Roy Anderson například označil použitou metodiku za "silnou a blízkou té nejlepší možné praxi za daných poměrů".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist