V okolí prezidentského paláce v Ndjameně se dnes opět rozhořely boje mezi vzbouřenci a vládními vojáky poté, co metropole středoafrického státu Čad prožila údajně poměrně klidnou noc. Prezident Idriss Déby, o jehož svržení rebelové usilují, prý odmítl nabídku Francie na evakuaci a setrvává v obklíčeném paláci. V bojích na východě země padl už v pátek náčelník čadského generálního štábu Daúd Soumaín, což potvrdil francouzský ministr obrany Hervé Morin. Podle Morina bude dnešek pro vývoj v zemi rozhodující. 

Napjatá situace ve středoafrickém státě Čad se vyhrotila v sobotu. Povstalci postupující několik dnů k hlavnímu městu Ndjameně ráno do metropole pronikli a obklíčili prezidentský palác. Chtějí svrhnout čadského prezidenta Idrisse Débyho, odpoledne ale agentury uváděly, že armáda je vytlačuje z okolí paláce. Africká unie oznámila, že neuzná vládu čadských povstalců, chopí-li se násilím moci v zemi.

Evakuaci svých občanů i dalších cizinců organizuje řada zemí; Francie v noci přepravila armádním letadlem do gabonské metropole Libreville téměř 400 cizích státních příslušníků.

"Noc byla klidná. Střelba ale znovu začala kolem páté hodiny ráno," řekl agentuře Reuters zaměstnanec hotelu Novotel, který se nachází nedaleko prezidentského paláce. Podle tohoto zdroje zaznívá od prezidentského komplexu palba z těžkých zbraní. Střelbu z tanků a automatických zbraní v centru města potvrdil také zpravodaj agentury AFP.

cad-povstalci-192x128.jpg

Prezident by měl být stále v paláci

Nepokoje už si vyžádaly první dvě oběti, exploze u saúdskoarabského velvyslanectví zabila ženu a dceru jednoho ze zaměstnanců. Bomba dopadla na budovu, kde se před evakuací shromáždili členové diplomatické mise a jejich rodiny. Podle diplomatů nebyl útok na zastupitelství Saúdské Arábie záměrný.

Čadský prezident Idriss Déby zůstal podle nepotvrzených zdrojů v paláci, který se povstalci zatím neúspěšně snažili dobýt. "Prezident Déby zatím uspěl ... dokonce je zatlačuje zpátky... nicméně nemyslím, že výsledky bojů jsou definitivní," řekl v sobotu agentuře AP francouzský vojenský mluvčí Thierry Burkhard.

Čadský velvyslanec v Etiopii Cherif Mahamat Zene sdělil agentuře AP, že metropole jeho země do rukou povstalců nepadla. Prezident je podle něj ve svém paláci v bezpečí. Mluvčí jedné z povstaleckých skupin v telefonním rozhovoru agentuře AP naopak řekl, že mnoho vládních vojáků přebíhá k povstalcům. 

"Pokud se rebelům povstání podaří, určitě je vyloučíme z Africké unie, dokud nebude v Čadu znovu nastolena normální situace a demokracie," varoval v Addis Abebě, kde v sobotu končí summit Africké unie, tanzanijský prezident Jakaya Kikwete. Dodal, že libyjský lídr Muammar Kaddáfí a prezident Konžské republiky Denis Sassou-Nguesso by se měli pokusit zprostředkovat v Čadu mírová jednání.

Evakuovat budou také OSN a USA

V Ndjameně se podle francouzského ministerstva zahraničí pod vojenskou ochranou shromáždilo na 700 Francouzů a dalších cizinců. Podle nejmenovaných zdrojů se Francouzi mají shromažďovat ve francouzském lyceu a na dalších dvou místech v metropoli. Francouzské ministerstvo zahraničí uvedlo, že evakuace by mohla začít odpoledne. Francie má v Čadu kolem 1500 občanů, z toho 85 procent v Ndjameně.

Nad městem také přelétávají francouzské stíhačky Mirage. Na základě dohody z roku 1986 je v Čadu kolem 2000 francouzských vojáků. 

Také OSN se rozhodla kvůli bojům mezi povstalci a vládními silami evakuovat své zaměstnance v Čadu. "Hledáme způsob, jak to zorganizovat. Protože boje stále probíhají, může to být značně obtížné," uvedl mluvčí úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) William Spindler.

Podle agentury AP dodal, že 51 zaměstnanců OSN bylo už v noci přemístěno do Kamerunu. Jen úřad pro uprchlíky má v Ndjameně dalších osm lidí, Spindler nebyl s to říci, kolik pracovníků OSN působí v Ndjameně celkem. Podotkl, že pokud se situace uklidní, OSN evakuovat nebude.

Americká ambasáda vyzvala prostřednictvím internetu Američany, kteří chtějí být evakuováni, aby se okamžitě dostavili na velvyslanectví.

Od nezávisloti probíhá občanská válka

Do hlavního města se podařilo vstoupit zhruba 1000 až 1500 ozbrojených vzbouřenců v konvoji přibližně 250 vozů. Podle očitých svědků jezdí rebelové v uniformách po Ndjameně v terénních vozech. Státní rozhlasová stanice přestala vysílat. Někteří obyvatelé prý povstalce radostně uvítali. Agentura AFP také uvedla, že povstalci vtrhli v Ndjameně do místní věznice a propustili na svobodu tamní vězně.

Ředitel hotelu Le Meridien asi dva kilometry od prezidentského paláce řekl AP, že od rána je z centra slyšet střelba a výbuchy. Prezident Déby je údajně obklíčen v paláci. Podle agentury AFP rebelové prohlásili, že jej nechají odejít, bude-li chtít.

"Město je v rukou rebelů. Probíhají již jen drobné boje," uvedl podle agentury AFP nejmenovaný armádní zdroj. Představitelé prezidentského úřadu však popřeli, že by se nacházeli v bezvýchodné situaci.

Bývalá francouzská kolonie Čad získala v roce 1960 nezávislost. Od té doby zmítají převážně pouštní zemí občanská válka a boje o moc. Jejich intenzita se v poslední době zvýšila v souvislosti s tím, že v zemi byla objevena naleziště ropy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist