Příslušníci ruských speciálních jednotek spolu s vojáky a policisty dnes v ingušském správním středisku Nazrani na Kavkaze rozehnali zakázanou protivládní demonstraci. Informuje o tom agentura AFP, která tvrdí, že vojáci stříleli do vzduchu a demonstranti proti nim házeli kamení a zápalné lahve.

O žádných případných obětech či zraněných agentura nepíše. Nad několika budovami v centru města, především nad hotelem a sídlem místního hlavního deníku, se objevil kouř. Podle AFP demonstranti chtěli zapálit také budovu místní televize, ale pořádkové síly jim v tom prý zabránily. Mnoho lidí bylo údajně brutálně zbito.

Násilí vypuklo poté, co asi pět stovek osob chtělo demonstrovat proti zkorumpovanému režimu a žádalo demisi ingušského prezidenta Murata Zjazikova, mimořádně nepopulárního bývalého generála tajné policie. V centru Nazraně úřady nasadily kolem 500 vojáků, policistů i příslušníků speciálních jednotek, kteří mimo jiné za pomoci obrněných transportérů střed města neprodyšně uzavřeli.

Bezpečnostní situace v jihoruském Ingušsku je dlouhodobě napjatá. Malé Ingušsko sousedí s neklidným Čečenskem; v minulosti byly obě nynější republiky Ruské federace jedním správním celkem.