bush-projev-192-128.jpgAmerický prezident George Bush a sedm vysokých představitelů jeho administrativy vyslovili během dvou let předcházejících invazi do Iráku celkem 935 nepravdivých výroků o údajných bezpečnostních hrozbách tehdejšího iráckého režimu. Konstatuje to studie, kterou v úterý zveřejnily dvě neziskové novinářské organizace.

"Stručně řečeno, Bushova administrativa vedla zemi do války na základě mylných informací, které metodicky a organizovaně šířila," zní závěr studie, provedené americkými skupinami Centrum veřejné integrity a Fond pro nezávislost v žurnalistice.

Obě novinářské organizace vycházely z primárních zdrojů jako jsou oficiální přepisy vládních jednání a projevů, ze sekundárních pramenů autoři využili zejména citace politiků ve velkých médiích.

Stovky nepravdivých výroků

Nejvíce nepravdivých tvrzení pronesl podle databází samotný, který hovořil 232krát o údajných zbraních hromadného ničení v držení Saddáma Husajna a 28krát o spojení Iráku s teroristickou sítí Al-Káida. Jako druhý politik s nejčastějšími nepravdivými výroky je uveden bývalý ministr zahraničí Colin Powell s 244 falešnými tvrzeními o iráckých zbraních a s deseti o Al-Káidě.

V dalším pořadí následují bývalý ministr obrany Donald Rumsfeld, někdejší mluvčí Bílého domu Ari Fleischer, tehdejší náměstek ministra obrany Paul Wolfowitz, současná ministryně zahraničí Condoleezza Riceová, viceprezident Richard Cheney a další Bushův mluvčí Scott McLellan.

Studie uvádí například Cheneyho výrok z 26. srpna 2002: "Není pochyb o tom, že Saddám Husajn má nyní zbraně hromadného ničení. Není pochyb o tom, že je shromažďuje proti našim přátelům, proti našim spojencům a proti nám."

Před pátým výročím invaze zpráva zpochybňuje "opakovaná tvrzení představitelů Bushovy administrativy, že byli jen nic netušícími oběťmi špatných zpravodajských informací".

Kritika Bushe i médií

Bush nyní vysvětluje, že před válkou v Iráku se americké i zahraniční zpravodajské služby domnívaly, že Saddám zakázané zbraně má. Stejně tak americký prezident opakuje, že i přes zpravodajské přehmaty byla likvidace Saddámova režimu správná.

Autoři studie ovšem uvádějí: "Dnes není pochyb o tom, že Irák nevlastnil zbraně hromadného ničení nebo, že měl smysluplné vazby na Al-Káidu. Kumulativní účinek těchto nepravdivých prohlášení - zesílený tisícovkami novinových článků a rozhlasových a televizních reportáží - byl masivní. Média tak vytvořila během několika kritických měsíců před válkou takřka nepřehlušitelný ruch,"

Studie také kritizuje média za to, že nevyvinula snahu tvrzení politiků dostatečně prověřit. "Někteří novináři a některé mediální organizace přiznali, že v těch předválečných měsících vycházeli vládě příliš vstříc a nebyli kritičtí," připomínají autoři studie.

Mluvčí Bílého domu Scott Stanzel se k obsahu studie zatím nevyjádřil, ale zopakoval, že světové společenství považovalo Saddáma Husajna za hrozbu. "Akce v roce 2003 byla podniknuta na základě kolektivního úsudku zpravodajských služeb celého světa," konstatoval Stanzel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist