Americký prezident George Bush obvinil Teherán, že víkendová konfrontace amerických a íránských vojenských plavidel v Perském zálivu byla provokací zinscenovanou Íránem. Íránské gardy podle agentury AP ale popřely, že by jejich posádky americkým lodím vyhrožovaly, jak tvrdí armáda Spojených států. Íránci podle gard jen Američany podle platných pravidel vyzvali, aby se identifikovali.

"Považujeme to za provokaci. Jedná se o nebezpečnou situaci a rozhodně to (Íránci) neměli dělat," prohlásil Bush několik hodin před odletem na Blízký východ. Poznamenal přitom, že nezná důvody, které vedly Teherán k vyvolání této námořní konfrontace.

Podobně obvinila krátce předtím Írán i americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. "Írán by se neměl pouštět do podobných provokací. Přesně o to se totiž jednalo a mělo by to přestat. USA budou hájit své zájmy. A budou bránit i své spojence," vzkázala dnes Íránu. Podle ní je Írán "největší hrozbou pro urovnání na Blízkém východě, o jaké usilujeme".

Teherán však možné dopady incidentu, který podle americké armády málem vyústil v přestřelku, minimalizuje. "Je to normální věc, ke které u obou stran čas od času (v Perském zálivu) dochází. Situace se vždy vyřeší poté, co se obě strany vzájemně rozpoznají," tvrdí od pondělí íránské ministerstvo zahraničí.

Revoluční gardy navíc ujišťovaly, že americkým námořníkům nehrozily, jen je prý vyzvaly, aby se identifikovali. "Máme právo v Hormuzském průlivu přijímat kontrolní opatření vůči jakékoli lodi plující do Perského zálivu," citovala AP vedení gard.

Související